New York Times’ta ‘Gazze’ye destek’ istifası

ABD’nin The New York Times (NYT) Magazine yazarlarından Jazmine Hughes, Filistinlilere desteğini dile getiren ve İsrail’in Gazze ablukasını protesto eden bir mektuba imza atmasının ardından istifa etti. NYT Magazine Editörü Jake Silverstein, Hughes’un istifasını 3 Kasım Cuma akşamı çalışanlara gönderdiği bir e-posta ile duyurdu.

NYT’nin haberine göre, Silverstein, çalışanlara gönderdiği e-postada, “Güçlü inançlara sahip olmasına saygı duymakla birlikte bu, The Times’ın kamusal protestoya ilişkin politikasının açık bir şekilde ihlaliydi” ifadelerini kullandı. Silverstein, “Tamamıyla desteklediğim bu politika, bağımsızlığa olan bağlılığımızın önemli bir parçası” dedi. Silverstein, Jazmine Hughes’un bu yıl başka bir açık mektuba imza atarak söz konusu politikayı daha önce de ihlal ettiğini savunurken, NYT de gazetenin başka yazarlarınca da imzalanan bu mektubun NYT’nin transseksüellikle ilgili konuları haberleştirmesini konu aldığı bilgisini verdi.

‘İKİMİZ DE İSTİFA ETMESİ GEREKTİĞİ SONUCUNA VARDIK’

Silverstein, Hughes’un istifasını şöyle açıkladı: “Kendisiyle bu tür taraf alma ve kamusal protestolara katılma arzusunun The New York Times’da gazeteci olmakla bağdaşmadığı hakkında konuştuk ve ikimiz de istifa etmesi gerektiği sonucuna vardık.”

Hughes’un “Gazze’deki Savaşa Karşı Yazarlar” isimli grubun, ‘İsrail’in Filistinlilere yönelik yok etme saldırılarının ve bölgedeki gazetecilerin ölümlerinin kınandığı’ açık mektuba imza attığı aktarılan haberde, Hughes’un konuya ilişkin yorum yapmayı reddettiği kaydedildi. Söz konusu açık mektubun imzacılarından ve dergiye katkıda bulunan yazarlardan Jamie Lauren Keiles de 3 Kasım’da X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, ‘kişisel nedenlerle’ dergiden ayrıldığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx