Mossad’ın Türkiye’de Suikast Planları Hazırladığı İddiasına Karşılık MİT’in “Şakamız Yok” Açıklaması Gündemde

İsrail’in Hamas’ın siyasi ve askeri kanadını yeryüzünden sileceğiz iddiasının ardından tüm gözler İsrail’in uluslararası alandaki faaliyetlerine yöneldi. Konuyla ilgili iddialar arasında Mossad’ın Türkiye’deki Hamas liderlerine suikast yapacağı iddiası da mevcut. Detaylar içerikte!

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/gundem/so…

Tüm dünyanın gözü iki aydır İsrail-Hamas çatışmalarında. Netanyahu’nun “Hamas’ın siyasi ve askeri ayağını bütün dünyada yok edeceğiz” açıklamasından sonra uluslararası arenada İsrail’in faaliyetleri dikkatle izleniyor.

İsrail’in istihbarat merkezi Mossad’ın Hamas üyelerine yönelik suikast girişimlerinde bulunacağı iddiaları şu sıralar gündemde. Geçtiğimiz günlerde Yedioth Ahronoth gazetesi Mossad’ın 6 Hamas liderini suikast listesine aldığını yazmıştı.

Konuyla ilgili bizi de ilgilendirecek bir gelişme var. İsrail istihbaratının Hamas üyelerine yönelik suikast planlarının Türkiye’de de yapıldığı iddia edildi. Amerikan Wall Street Journal gazetesine göre İsrail, Filistin dışında yaşayan Hamas üyelerine suikast planları yapmaya başladı ve bu ülkeler arasında Lübnan, Katar ve Türkiye var.

Böyle bir iddianın temel nedeni ise İsrail iç istihbarat teşkilatı Şin-Bet Direktörü Ronen Bar’ın bir televizyon programına çıkıp Katar, Lübnan ve Türkiye dahil olmak üzere Hamas liderlerini öldürmeye kararlı olduklarını söylemesiydi.

İsrail Devlet Televizyonu’nda yayımlanan ses kayıtlarına göre Bar “Kabine bize bir görev verdi, o da Hamas’ı yok etmek. Bunu başarmaya kararlıyız. Bu, bizim Münih’imiz” dedi.

Milliyet’in haberine göre Türkiye’deki güvenlik kaynakları İsrail istihbaratını uyararak hiçbir servisin ülkede böyle operasyonlara müsaade etmeyeceğini söyledi.

Türk güvenlik kaynakları Mossad’ı uyardı ancak bu uyarının ciddiye alınıp alınmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak. MİT-Mossad arasındaki istihbarat savaşlarının ne boyut kazanacağını göreceğiz.

Netanyahu daha önce “Hamas’ın siyasi ayağının Türkiye’ye gelip gittiği, Türkiye’de bazı bürolarının olduğu gibi bir konu var” sözlerini etmişti. Onun açıklaması Türkiye ve İsrail ilişkilerini şu an gerginleştirmekte. MİT’e göre ise “Mossad bu savaşa girerse Türkiye’nin şakası yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx