Kirada oturan emekliye her ay ödenecek ‘Bakanlık harekete geçti’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından dün gerçekleştirdiği açıklamada, emekli maaşlarına yüzde 5 ek zam yapıldığını açıkladı.

Erdoğan, en düşük emekli maaşının ise 10 bin liraya yükseltildiğini söyledi. Böylece SSK ve Bağ-Kur emekleri Ocak 2024’ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6’ya yükselmiş oldu.

KİRASINI ÖDEMEKTE ZORLANANLAR DİKKAT

Artan enflasyon ve pek çok ürüne peş peşe gelen zamlarla geçim sıkıntısı çeken milyonlarca emekli yapılan zam ile umduğunu bulamadı. Kirasını ödemekte zorlanan ve ekonomik sıkıntı içinde olan emekliler ve milyonlarca vatandaş için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti.

HER AY DÜZENLİ OLARAK YATACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, milyonlarca vatandaşın kira ödemelerinde zorluk yaşadığı bu dönemde düğmeye bastı.

Kirada yaşayan vatandaşlara destek olmak amacıyla başlatılan kira yardımı programı, belirli şartları sağlayanlara her ay düzenli olarak yardımda bulunacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen kira yardımı şartları belli oldu.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kira yardımı programından faydalanmak isteyen vatandaşlar, ilk olarak en yakın ilçe kaymakamlığına başvuruda bulunabilirler. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla başvurular değerlendirilecek ve uygun görülen kişilere düzenli kira yardımı yapılacaktır. Ayrıca, başvurularını e-Devlet resmi internet sitesi üzerinden de gerçekleştirebileceklerdir.

E-DEVLET’TEN KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E-Devlet üzerinden başvuru yapmak isteyen vatandaşlar şu adımları izleyebilirler:

  • T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapın.
  • Arama kısmından “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” bölümüne gidin.
  • “Uygulamaya Git” sekmesine tıklayarak başvurunuzu tamamlayın.

NE KADAR KİRA YARDIMI YAPILACAK?

Kira yardımı miktarları, yaşanılan şehre göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin, İstanbul’da yaşayanlar için kira yardımı miktarı 3.500 TL’ye kadar çıkarken, Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir’de bu miktar 3.000 TL olarak belirlenmiştir.

Diğer büyükşehirlerde aylık kira yardımı ise 2.500 TL olarak uygulanacaktır. Diğer illerde ise kira yardımı 2.000 TL olarak belirlenmiştir.

KİRA YARDIMINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Kira yardımından faydalanmak için başvuru yapan kişinin hane gelirlerinin belirlenen bir sınırın altında olması ve gerçekten kira yardımına muhtaç olması gerekmektedir.

Ayrıca, başvuru yapan kişinin emekli, dul, yetim ya da ölüm aylığı almıyor olması ve sigortalı bir işte çalışmıyor olması da bir diğer önemli kriterdir.

Bu kapsamlı destek programı, kira ödemelerinde güçlük çeken vatandaşlara nefes aldıracak ve sosyal yardımların etkin bir şekilde dağıtılmasına katkı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir