Kimse Ev Almıyor mu, Bankalar Kredi Vermiyor mu? Konut Kredileri Durma Noktasına Geldi

Kredilerde makro ihtiyati tedbirler, ev fiyatlarında artış, faiz oranlarında artışla konut kredilerinde büyüme durma noktasına geldi. TÜİK konut satış verilerinde satışların azalmasının yanında ipotekli konut satışları da durumu teyit ediyor.

Kaynak: https://www.bloomberght.com/konut-kre…

Konut kredilerinde ekim ayı verilerine durgunluk yansıdı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Finansal İstikrar Raporu’nda konut kredilerinin 13 haftalık yıllıklandırılmış büyümesinin ekim ayında yüzde 0 olduğu seviyeye gelindi.

Yılın ilk yarısı “görece” iyi geçerken, yaz sonrası durgunluk kesinleşti.

Rapor, yılbaşındaki kamu bankalarının duyurduğu ‘İlk Evim’ ismindeki konut kredisi kampanyası ve BDDK’nın konut kredilerine getirdiği azami kredi tutarı düzenlemesiyle, konut kredilerinin, yılın ikinci çeyreğinde deprem ve seçim etkisine karşın ivme kazandığı görülürken, ağustosta BDDK’nın ikinci el konut alımlarına yönelik kredi değer oranlarındaki düşüş ve kredi faizlerindeki yükselişle 13 haftalık yıllıklandırılmış konut kredi büyümesi geriledi. Konut kredilerine benzer şekilde taşıt kredileri de büyümedi.

Merkez Bankası eski Başekonomisti Prof. Dr. Ali Hakan Kara da rapordaki konut kredilerinin GSYH’ye oranını şu şekilde yorumladı:

Konut kredilerinin milli gelire oranı en düşük ülke iken konut fiyatlarının en hızlı arttığı ülkeyseniz bir yerlerde ciddi yanlış yapmışsınız demektir.

Verilerde, Türkiye’de ekimde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58 azalırken, toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 5,9 oldu. Ocak-Ekim döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,2 azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx