İsveç’ten İran’a çağrı: Tutuklu diplomat Floderus serbest bırakılsın

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, İsrail için casusluk yaptığı iddiasıyla 600 günü aşkın süredir İran’da tutuklu bulunan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Servisi çalışanı Johan Floderus’un derhal serbest bırakılmasını talep etti.

The Guardian gazetesinin haberine göre, İran’ın 10 Aralık Pazar günü tutuklu bir İsveç vatandaşının yargı sürecinin başladığını açıklamasının ardından, İsveç Başbakanı Kristersson, bugün bir açıklama yaparak Floderus’un başkent Tahran’daki Evin Hapishanesi’nden serbest bırakılmasını sağlamak için ‘yoğun çalışma’ yürüttüklerini söyledi.

BAŞBAKAN KRISTERSSON: İDDİALAR SOMUT DAYANAKTAN YOKSUN

İsrail için casusluk yapmak ve idam ile cezalandırılan suçlar kapsamında olan ‘yeryüzünde bozgun ve fesat’ suçlarından yargılanan 33 yaşındaki Floderus, 2022 yılında tutuklanmıştı. Başbakan Kristersson, başkent Stockholm’de düzenlenen basın toplantısında, Floderus’un tutuklanmasının ‘tamamen somut dayanaktan mahrum olduğunu’ söyledi.

“Derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” diyen Kristersson, “Bu konuda İran’a karşı sergilediğimiz çok yoğun bir çalışma var. Ama bu çalışmanın detayına girmeyeceğim. Ailesi ile de aynı zamanda yakın iletişim halindeyiz” diye konuştu.

AVRUPA KOMİSYONU: FLODERUS MASUM

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Avrupa Komisyonu yetkilileri de Johan Floderus’un serbest bırakılması taleplerini yineledi.

Son gelişmelerle ilgili daha fazla bilgi almaya çalıştıklarını aktaran Avrupa Komisyonu Sözcüsü, “En başından beri Floderus’un masum olduğu konusunda son derece netiz. Tutukluluk halinin devamının hiçbir dayanağı yok” dedi. İsveçli yetkililerle yakın koordinasyon içinde olduklarını belirten Sözcü, AB’nin Floderus’un ve keyfi olarak tutuklanan tüm AB vatandaşlarının serbest bırakılması için çalışacağını söyledi.

‘EN AZ BEŞ KEZ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI’

Geçen hafta Floderus’un babası Matts Floderus, oğlunun hapishane koşulları hakkında bilgi vermiş, cuma günü hapisteki 600’üncü gününü dolduran Floderus’un düzenli konsolosluk ziyareti ya da telefon görüşmesi hakkı olmadığını söylemişti.

Oğlunun şimdiye kadar en az beş kez açlık grevine girdiğini anlatan Matts Floderus, oğlunun içinde yatak bulunmayan bir hücrede tutulduğunu ve 24 saat ışık olan bir ortamda tutulduğunu belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir