İslam Memiş Altın Sahiplerine Seslendi: “24 Saatiniz Kaldı! Hazırlığa Başlayın”

Yıllardır ekonominin değişmez kuralı olan ‘güvenli liman’ altın, dünya üzerindeki savaş ve risk faktörünün artmasıyla birlikte 2023 yılının son aylarında eski görkemli günlerine dönüş mesajları vermişti.

Buna karşın Orta Doğu’da yaşananların tüm dünya tarafından kanıksanması, gün geçtikçe altın fiyatlarında aşağı yönlü kırılmalara neden olurken, Kapalıçarşı’nın nabzını tutan ekonomist İslam Memiş’ten altın yatırımcısına çok önemli uyarılar geldi.

Altında orta ve uzun vadeli yükselişlerin kesin olduğunu belirten uzman isim, kısa vadeli alım içinse yarın gelecek bir verinin hayati öneme sahip olduğunu belirtti.

Türkiye saati ile yarın 21.00’de ABD’nin faiz kararının açıklanacağını belirten Memiş, bu bilginin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) izleyeceği yol için de oldukça belirleyici olacağını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“BU HAFTA ALTIN KONUSUNU BİTİRMENİZ GEREKİYOR”

“Gram altın tarafında 1985 liralık gösterge kur seviyesi bulunuyor. Bu hafta altın tarafını bitirmeniz gerekiyor diye uyarılarım vardı. Hem gram hem de ons tarafında satışların gerçekleştiğini gördük. Ons altın tarafındaki beklentim 2000 doların üzerindeki güçlü duruşun süreceği yönünde.

ALTIN FİYATLARININ KADERİNİ BELİRLEYECEK

Yarın ABD’den gelecek bir faiz kararı var. Dolayısıyla açıklanacak karara göre yeniden bir baskılanma söz konusu olabilir. Ben Fed’in faizleri pas geçeceğini ve 25 baz puanlık artışı mart ayına erteleyeceğini düşünüyorum. Çünkü şu anda piyasalarda oluşan belirsizliğin sürdürülmesi, Fed’in de işine geliyor. Ne kadar belirsizlik olursa, o kadar şahin tonda açıklamalar ve söylem üzerinden piyasaları manipüle ettiklerini göreceğiz.

YARINA KADAR FİYATLARA DİKKAT EDİN

Acaba faiz kararından sonra düşüşler devam edip ons altın 2000 doların altına kadar gerileyecek mi? Bu sorunun cevabını arayacağım ama yukarı yönlü 2060 dolar kırılırsa da altın fiyatlarının tepkisi nereye kadar devam edecek? Karar açıklanmadan bu sorunun cevabı yok. Bilgiler gelsin, piyasa tepkisini görelim ondan sonra aşağıyı mı yoksa yukarıyı mı test edecek kararını vereceğiz. Bu yüzden yarına kadar alım-satım işlerinden uzak durun.

“UCUZA GRAM ALTIN ALMAK İÇİN SON 24 SAAT”

Gram altın fiyatlarına baktığımız zaman da gram altın/TL fiyatı gösterge kur tarafında 1985 lira seviyesinde. Gün içerisinde gram altın fiyatında uyarmıştım, bu hafta altın alım işini bitirmek gerekiyor. Çünkü bundan sonra fırsatlar vermeyebilir. Her ne kadar ons tarafında düşüşler yaşansa da, dolar kuru güçlü olduğu için gram altın tarafında pek fırsat yakalama şansı olmuyor. Dolayısıyla 1830 lira destek seviyesi var. Buralar altında son alım fırsatı ve bundan sonra trend yukarı.

“ALTIN VURUP GEÇECEK, ALIM FIRSATI VERMEYECEK”

Hedef ilk olarak 2000 lira seviyesinin aşılması. Fiziki piyasalarda zaten bu fiyat çoktan geçildi. Gösterge tarafında gördüğünüz 1985 liraya gram altın almanız mümkün değil. Kapalıçarşı fiyatlarını dikkate almanız gerekiyor. Şu anda altın alım-satım işlemleri arasında çok keskin bir makas bulunmakta. Geçen aylarda bedava dediğim dönemlerde 1668 liraya kadar düşmüştü altın. Nereden nereye geldiğimizi görüyorsunuz ve alım fırsatı vermeden vurup geçti. Şimdi bu trendin devamı da aynı şekilde vuracak ve geçecek. Hiç alım fırsatı vermeden yükselecek.

“GÜMÜŞ FİYATLARI UCUZ DEĞİL BEDAVA”

Mutlaka elinde dolar bulunduranların ya da TL bulunduranların değerlendirmesi gerek. Gram tarafında yatay seyir izleyen bir bant aralığı var. Tekrar ons ve gram tarafında 26 lira beklentim var. Aralık ayı yaklaşıyor ve yıl sonu gümüşün bölümü olacaktır.

Gümüşün gram fiyatında 22.50 destek seviyesi var. Tekrar 24-25 dolar seviyeleri görülecektir. Yıl sonunda yaşanan düşüşlerin kalıcı olacağını düşünmüyorum. Gümüş fiyatları şu anda ucuz değil adeta bedava.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx