Hırsızlık İçin Ticari Taksi Kiralamışlar! Turistleri Soyan Çetede Görevdeki İki Polis Çıktı

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği 96 sayfalık iddianame, mega kente gelen turistlere yönelik organize bir hırsızlık şebekesinin yıllarca faaliyet gösterdiğini ortaya koydu. Dosyaya göre, çetenin liderliğini firari konumdaki Koray Aksu ile tutuklanan Hasan Cem Özçelebi yaptı. Teknik takibe de alınan şebekenin konuşlandığı bölge ise Taksim Talimhane oldu. Bu bölge, İstanbul Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yolcu getiren otobüslerin durduğu nokta.

Örgüt lideri olmakla suçlanan Hasan Cem Özçelebi tutuklandı.

UÇAK SAATLERİNİ DE TAKİP ETTİLER

Dosya, şebekenin oldukça planlı bir biçimde hareket ettiğini ortaya koyuyor. Şebeke üyelerinden kimin ne işi yapacağı, hangi yolcuyu kimin alacağı önceden belirlendi. Hangi uçağın saat kaçta iniş yapacağını dahi öğrenen şebeke üyelerinin telefon konuşmaları ise anbean kayda girdi.

EL ÇABUKLUĞU İLE CÜZDANDAKİ PARA ALINDI

Buna göre turist, otobüsten indiği gibi şebeke üyeleri hareket geçti. Gelen kişi, şebeke üyesinin direksiyonunda olduğu taksiye bindirildi. Hırsızlık olayı da araçta gerçekleştirildi. Çeşitli bahanelerle yolcunun cüzdanını alan şebeke üyesi, tırnakçılık denilen yöntemle cüzdandaki paraları aldı.

KİMİNİN 5 BİN KİMİNİN 40 BİN EURO’SUNU ÇALDILAR!

Çalınan paraların miktarı ise değişiyor. Şikâyetçi olan Azobarr Nasır’ın 40 bin Euro’su çalındı. Ramy Abdelaty ve Sara Salama Daoud’un 5000’er Euro’su çalındı. Hanadi Almohideb’in 2.400 dolar ve 300 Euro’su, Abdolmajid Amirkhiz’in 1.350 doları çalındı. Yine Reza Abdolmaleki 2.700 dolar ve 1.200 lirasını, Levani Tevdoradzei ise 1.500 dolar ve 500 lirasını şebekeye kaptıran isimler arasında yer aldı.

İKİ POLİS MEMURU DA SANIK

Turistlerin artan şikâyeti sonrası dosya İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’ne gönderildi. Yürütülen soruşturma sonrası geçen 24 Şubat sabahı düğmeye basıldı. 28 kişinin adresine baskın yapıldı. Gözaltına alınanlardan 10’u tutuklandı. Şüpheli konumdaki iki kişinin kimliği ise dikkat çekti. Beyoğlu İlçe Emniyet’e bağlı güven timinde görev yapan 12 yıllık polis memuru Erdal Kaygısız ile Şişli Asayiş Büro Amirliğinde polis olarak görev yapan İbrahim Cerit de 28 sanık arasında yer aldı.

‘ÇETE LİDERİ İLE TAKSİ PLAKASI KİRALADI’

Soruşturmayı yürüten savcı, Polis Memuru Cerit için “Örgüte yardımda bulundu” değerlendirmesi yaptı. Cerit’in, şebeke üyesi Sefer Uzun ile olan WhatsApp ile yazıştığı bilgisi de iddianamede.
Polis Memuru Erdal Kaygısız’a yönelik çarpıcı iddiaları ise, şebekenin tutuklanan üyesi Kadir Sağlam ifadesinde anlattı. Sağlam “Koray Aksu ve Sefer Uzun örgütün kullandığı araçları temin ettiler. Polis memuru Erdal Kaygısız, Aksu ve Uzun ile birlikte hareket eder. Bu polis memuru, Koray Aksu ile birlikte ortak 34 TBV XX ve 34 TDL XX plakalı taksileri satın aldılar. Bu araçlar, turistlerin paralarının çalınması olayında kullanıldı. İki plaka da Yunus Emre Yılmaz adına tescil edildi” dedi.

KİRALIK TAKSİLER ŞEBEKE ÜYELERİ ADINA

Sağlam’ın verdiği bilgi üzerine hareket geçen polis, hırsızlıkta kullanılan taksilerden birinin Yunus Emre Yılmaz adına, bir diğerinin ise tutuklanan Kerem Doğan adına kiralandığını belirledi. İfadesi alınan polis memurları ise, haklarındaki suçlamayı kesin bir dille reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx