Gram Altında 3000 TL Gündeme Gelebilir!

Türkiye ekonomide zorlu bir yılı geride bıraktı. Para politikasında sıkılığın devam etmesi öngörülürken, 2024’te ekonomide belirlenen hedeflere ulaşılıp ulaşılmayacağı ise merak ediliyor. Durum böyleyken ekonomistler ve piyasa uzmanları 2024’e yönelik beklentilerini açıkladı.

Dünya Gazetesi’nden Birol Bozkurt, 2023 yılında ekonomide yaşanan gelişmeleri ele alarak, ekonomistlerin ve piyasa uzmanlarının beklentilerini paylaştı.

Bozkurt, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinin yılın son çeyreğinde satış ağırlıklı bir seyir izlediğini, 7.470 puana kadar çıktığını belirtti. 2023 yılının Türkiye’de para politikası açısından da hareketli bir yıl olduğunu dile getirdi.

Gevşek para politikasının etkisiyle enflasyonda yüksek seyrin sürdüğünü, bu dönemde politika faizinde 34 puanlık artış yaşandığını belirtti.

2024 yılında önemli başlıklardan birinin Türkiye’nin not görünümü ve risk priminin olacağını aktardı.

“TÜRKİYE’Yİ ÇOK KOLAY BİR YIL BEKLEMİYOR”

Gelişmeler bu yöndeyken 2024 beklentilerini aktaran ekonomist Emrah Lafçı, Türkiye’yi çok kolay bir yılın beklemediğini dile getirdi.

Merkez Bankası’nın muhtemelen faizleri 2024’te bir kere daha artıracağını ve yüzde 45 seviyesinde tepe noktaların görülmüş olacağını belirtti.

Enflasyonu bir yılda yüzde 36 oranına gelmesinin planlandığını, bunun dünyanın en yüksek enflasyonlarından biri olmasının hesaba katılmasında durumun vehametinin daha çok ortaya çıktığını bildirdi.

Asgari ücrette yapılan bir kerelik zammın, hem tüketim üzerindeki hem de işçi maliyetleri üzerindeki enflasyonu aşağı çeken etkisinin ikinci yarı itibariyle daha belirgin hale geleceğini bildirdi.

2024 yılının bir nevi toparlanmaya hazırlık ve alt yapıyı oluşturma yılı olacak gibi göründüğünü kaydetti.

“BORSADA KORUMACI VE FIRSATÇI OLMA DÖNEMİ”

Marbaş Menkul Değerler Strateji ve Varlık Yönetimi Direktörü Volkan Dükkancık ise borsada korumacı ve fırsatçı olma döneminde olunduğunu söyledi.

Dükkancık, “Geldiğimiz nokta itibarıyla endekste TUT tavsiyemizi ve yüzde 50 hisse ağırlığı görüşümüzü korumakla birlikte, Döngüde Panik ile Depresyon arası bir döneme girdiğimizi ve bu aşamadan sonra geri çekilmeleri Satış yönünde değil, fırsatçı ve seçici olmak kaydıyla Alım yönünde izlemeye başladığımı belirtmek isterim.” ifadelerini kullandı.

“GRAM ALTIN 3 BİN TL İLE GÜNDEME GELEBİLİR”

2024 yılında Ons altını 2 bin 500 dolar, gram altının ise 3 bin TL ile gündeme gelebileceğini söyleyen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı, gram altının bu yıl, Bist 100 endeksi, dolar, euro ve mevduat faizi karşısında en çok kazandıran olduğunu kaydetti.

Türk halkının altın sevgisinin bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. Doların değerlenmesi durumunda gram altında da yükselişlerin sertleşebileceğini aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir