CNN’in büyük oyunu… Korkmuş gibi yapın

Çeviri

Düzenlenen video, CNN’in uluslararası baş muhabiri Clarissa Ward ve ekibinin yakınlarda roketler patlarken bir hendekte saklandığını gösteriyor. Telefondan geliyormuş gibi çıkan bir erkek sesi, “Güzel ve korkmuş görünmeye çalışın” ve “Şu patlamalarda ses seviyesini yükseltir misiniz lütfen?” gibi talimatlar veriyor.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, düzenlenen videodaki sesi, CNN ekibinin ekran dışındaki biri tarafından yönlendirildiğinin kanıtı olarak gösterdi. İddiaları “yanlış” olarak nitelendiren AP’nin teyitçileri, asıl rapordaki orijinal, değiştirilmemiş sesin, saldırıyı olduğu gibi anlatan kanal muhabirine ait olduğunu söyledi.

Değiştirilen görüntüler, sosyal medya platformu X’te “CNN, İSRAİL’DE SAHTE SALDIRI YAPTIKÇA İFŞA EDİLDİ” açıklamasıyla paylaşıldı. Bu gönderi Perşembe günü itibarıyla yaklaşık 35.100 beğeni ve 19.200’den fazla paylaşım aldı.

AP, çevrimiçi olarak paylaşılan videodaki sesin değiştirilmiş olmasına rağmen görüntülerin gerçek olduğunu söyledi.

CNN sözcüsü Emily Kuhn, AP’ye gönderdiği bir e-postada sesin “uydurma, hatalı ve CNN’de canlı yayınlanan anın gerçekliğini sorumsuzca çarpıttığını” yazdı. İnsanların gerçek CNN haberini “kanalın güvenilir kendi sitesinden tam olarak” izlemeleri gerektiğini ekledi.

Gerçek görüntülerde Ward, kendisinin ve ekibinin “devasa bir roket yağmuru” nedeniyle siper aldıklarını ve daha sonra İsrail’in füze savunma sistemi olan Demir Kubbe tarafından durdurulduğunu duyabildiklerini açıkladı. Ward, güvenli hale geldikten sonra izleyicilere Hamas’ın Cumartesi günü İsrail’in güneyindeki kasabalara ölümcül bir saldırı başlattığı ve mevcut çatışmayı ateşlediği bölgeyi gösteriyor ve o gün neler olduğuna dair genel bir bakış sunuyor.

İSRAİL İLETİŞİM BAKANI AL JAZEERA BÜROSUNUN KAPATILMASINI İSTİYOR

İsrail İletişim Bakanı, Pazar günü yaptığı açıklamada, Al Jazeera’nin yerel bürosunun kapatılmasını istediğini söyledi ve Katar haber kanalını Hamas yanlısı kışkırtma ve İsrail askerlerini Gazze’den gelebilecek olası saldırılara maruz bırakmakla suçladı.

Shloma Karhi, Al Jazeera’nin kapatılması önerisinin İsrail güvenlik yetkilileri tarafından ve hukuk uzmanları tarafından da incelendiğini belirterek, bunu günün ilerleyen saatlerinde kabineye sunacağını da sözlerine ekledi.

Al Jazeera ve Doha hükümetinin konuyla ilgili herhangi bir yorumu olmadı.

BBC GENEL MÜDÜRÜ, HAMAS’A ‘TERÖRİST’ DENMESİ YÖNÜNDEKİ BASKI KARŞISINDA PERSONELE ‘SESLERİNİ YÜKSELTME’ ÇAĞRISINDA BULUNDU

BBC genel müdürü Tim Davie, Perşembe günü yayın ekibine, Hamas’tan “terörist örgüt” olarak bahsetmeyi reddetmesi nedeniyle yayıncıya yöneltilen tepkinin ardından ekibinin ne zaman endişe duyarlarsa kendilerine iletebileceğini söyledi.

Davie, İsrail ve Gazze’deki olayları “korkunç” olarak nitelendirerek personele gönderdiği bir e-posta mesajında ​​şunları yazdı: “Her zamanki gibi herkesin BBC’de desteklendiğini, güvende hissetmenizi istediğimizi ve ihtiyaç duyduğunuzda konuşabilmenizi istiyoruz.”

Davie, BBC Haber şefi Deborah Turness’in, kanalın “hiçbir grubu terörist ilan etmeme” kararını savunduğu bir mektubu ekledi.

Turness şunları yazdı: “Bu, Birleşik Krallık’ta, Avrupa’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde liderlik ettiğim bazıları da dahil olmak üzere, dünyanın en saygın haber kuruluşlarının çoğu için standart bir uygulamadır. “Çünkü terörist kavramı siyasallaştırılıyor ve savaşlarda silah olarak kullanılıyor. Eğer herhangi bir savaşta taraf olduğumuz algılanırsa, düşmanca ortamlarda faaliyet göstermek ve olup bitenlere ilk elden tanık olmak artık bizim için güvenli olmayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx