YKS’de ikinci oturum: AYT başladı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS-2022) ikinci oturumu olan, 2 milyon 56 bin 512 adayın ter dökeceği Alan Yeterlilik Testleri (AYT) başladı.

Uzun bir ortadan sonra öğrenciler, maskesiz yapılan ve birinci kere bu yıl baraj olmadan gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci oturumunda ter dökmeye devam ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 81 vilayet ve Lefkoşa’da düzenlenen, 2 milyon 56 bin 512 adayın geleceğini belirlemek için yapılan AYT imtihanı başladı. Saat 10.15’te başlayan imtihan, 180 dakika sürecek.

“TÜRKÇE ÇOK UĞRAŞTIRDI”

Saatin 10.00’u geçmesi ile kapılar kapanırken öğrenciler imtihana yetişme telaşını yaşadı. Veliler ise çocukları sınavdayken okulun önünde dua ederek onlara yardımcı olmaya çalıştı.
Üniversite adayı Aslıhan Aşkın, gayesinin hukuk fakültesi olduğunu, tercih edeceği üniversiteyi puanına nazaran belirleyeceğini anlattı. Aşkın, “Ankara yahut İstanbul istiyorum. Dünden biraz daha az heyecanlıyım. Birebir okulda gireceğim için alıştım. Birebir sınıfta giriyorum hatta. Yeteri kadar çalıştığıma inanıyorum. Fakat hala yetersiz geliyor. Matematik kolaydı fakat Türkçede o kadar uğraştım ki matematiğe müddet yetmedi” derken velisi Sadık Aşkın ise heyecanlı olduğunu belirterek, “Bir yandan da üzülüyorum. Çocukların hayatını yalnızca bir imtihana bağlanması eğitim sistemimizi yargılamamıza yol açıyor. Bütün babaların Babalar Günü kutlu olsun. Bütün evlatlarımıza muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Üniversitede moleküler biyoloji ve genetik kısmını hedeflediğini anlatan Göktuğ Kunaç, “Bugün daha rahatım. Zira daha rahat bir imtihan. Mühlet uzun. Bir de dünün baskısı gitti üzerimden. Dün de çok heyecanıydım da bugün daha rahatım. Tıpkı yerde, birebir sınıfta girmenin tesiri de var. Ankara’dakileri düşüneceğim. Biraz da puana nazaran. Ankara’da ODTÜ var. Dün yeterli geçti” değerlendirmesini yaptı.

“ERKEN GELİNSİN”

Sınav saatinden 1,5 saat evvel imtihan merkezine gelen üniversite adaylarından Ömer Demir, imtihanlara erken gelinmesi tavsiyesinde bulunarak şunları söyledi:
“Ana bir gayem yok yalnızca okumak istediğim birkaç kısım var. Gastronomi olabilir, sözelden de girebilirim. Alabileceğim en yüksek puana bakıp kendime kısım seçmeyi düşünüyorum. Periyot uzunluğu baya çalıştım.

Erken gelinsin. İnsanın heyecanı olabilir de heyecanlı insan bence uyanır. Neler yaşayacağını merak eder. Akşam uyuyamaz. Dünkü imtihan yeterliydi fakat Türkçenin biraz çelişkili şıkları vardı. Türkçe imtihanından çıkan yeterli bir net yapmıştır.”

Üniversite imtihanına girecek olan kızını imtihan merkezine getiren velilerden Belgin Elveren Aydoğdu ise “Dünden beri mide spazmı geçiriyorum resmen. O kadar ağrılarım var ki gerilimden. Kızım bütün yıl boyunca çok çalıştı. Ona güveniyorum. İnşallah yapacak. Dünkü imtihan çok uygun geçmiş. Biraz Türkçeden zorlanmış galiba. Umarım düzgün bir sonuç alır” dedi.
Hem öğrenciler hem de veliler için heyecana neden olan imtihan 13.15’te sona erecek. 6 bin 17 binada, 111 bin 531 salonda uygulanan AYT’de 317 bin 765 kişi vazife alıyor.

SONUÇLAR NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Yükseköğretim Şurasının aldığı karara nazaran bu yıl üniversiteye girişte TYT 150 ve AYT 180 baraj puanı uygulaması kaldırıldığından imtihana girerek puanı hesaplanmaya hak kazanan tüm adaylar üniversite tercihinde bulunabilecek. Öte yandan, YKS sonuçları, 20 Temmuz’da açıklanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.