‘Yangından beter kıyım’ yargıya taşınıyor

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), orman yollarının sağında ve solunda bulunan tüm ağaçların 5 metre derinliğe kadar kesilmesi için verdiği talimatı dün Cumhuriyet kamuoyuna duyurdu. Cumhuriyet müellifi Tuncay Mollaveisoğlu, Türkiye’de bulunan 276 bin kilometrelik orman yolu ağından OGM’nin bu talimatı ile milyonlarca metreküp ağaç kesileceğini yazdı. Haberimizin akabinde milletvekilleri ve meslek örgütleri OGM’nin kararına reaksiyon gösterdi.

‘ÇOK İSTİKAMETLİ VURGUN’

Tarım Orman-İş Sendikası Genel Lideri Şükrü Durmuş, “OGM’nin bu kararı “Kırmızı Başlıklı Kız” kıssasına benziyor. Yani bir maske var lakin ardında bir tuzak var. Maske, orman yangınlarını tedbire. Gerçekse çokuluslu şirketlere ucuz hammadde temini. Ormanda olağan üretim muhakkak bir tekniğe nazaran yapılır. Yani yaşlı, kuru, ölmeye yüz tutmuş ağaçlar kesilir. Fakat burada traşlama, yani sıradan kesim yapılacak. Hepsi de yol kenarında. Bu kesim işini verecekleri firmalar da çok az maliyetle kârlarına kâr katacaklar. Çok istikametli vurgun kelam konusu” formunda konuştu.

Tarım Orman-İş Sendikası’nın kesim buyruğunu yargıya taşıyacağını belirten Durmuş, “Bu bir cinayettir” tabirlerini kullandı.

‘AKP’NİN ‘KESERSEN YANMAZ’ FORMÜLÜ’

OGM’nin kesim kararının “abes” olduğunu lisana getiren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Ormanlarımız, her türlü para için sermayedarlara peşkeş çekiliyor. Yangınlarla çaba için uçak, helikopter kiralama, yangın dönemini tüm yıla yayma, yangın söndürme gruplarını mevsimlik işçilikten çıkarma üzere yapılması gereken en temel şeyleri dahi beceremeyin, tüm bunlar yetmezmiş üzere orman yangınlarıyla çaba için de ağaç kesin. Ülkeyi yönetememekten delirdiklerini düşünmeye başladık” diye konuştu.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ise “Liyakatsizlik, para sevdası ile buluşunca maalesef bu türlü tahliller ortaya çıkıyor. AKP iktidarının orman yangınları ile çabada bula bula bulduğu formül, ‘Ağacı keserseniz yanmaz’ şeklinde” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.