Uzmanı açıkladı: Çiçek aşısının maymun çiçeği virüsüne tesiri muhakkak oldu

Bilindiği üzere çiçek hastalığının aşı ile kökü kazınan birinci hastalık olduğunu ve bu sebeple 1976’dan beri Dünya Sıhhat Örgütünün çiçek hastalığının görülmediğini açıkladığını belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Reşit Mıstık, “1980 yılından sonra ise çiçek aşısının sivillere yapılmasına gerek olmadığını ilan etmiştir. Münasebetiyle 1980 yılından sonra doğanlar bu hastalık için riskli küme içinde yer alırlar.

Maymun çiçeği virüsü Poxviridae ailesinin bir üyesidir. Bu aile üyeleri omurgalıları, kuşları, sürüngenleri ve memelileri içeren birçok canlı tipini enfekte eder. Omurgalılarda bulunan 8 cinsi içinde yalnızca 4 cinsi insanlarda hastalık yapan özelliğe sahiptir. Bu cinsler içinde aşı virüsü, çiçek virüsü, inek çiçeği virüsü ve bugün dünyanın birçok ülkesinde görülen maymun çiçeği virüsü cinsleri vardır. Bu virüsü birinci tanımlayan 1958 yılında Kopenhag’da Von Magnus’tur” dedi.

Maymun çiçeği virüsünün doğal kaynağı kemiriciler olduğu düşünülmekte ve Afrika kıtası ile hudutlu olan enfeksiyonları bilinmekte olduğunu tabir eden Mıstık, “Daha çok orta ve batı Afrika ülkelerinde görülür. Beşerler rastlantısal olarak bu virüs ile karşılaşırlar. İnsandan beşere bulaşabilme özelliğindedir. Maymunları da hastalandırabilir. Eski Afrika datalarına nazaran insan olgularının dörtte üçü 15 yaş altı çocuklar olduğu bildirilmiştir. Aile içi bulaş da kelam bahsidir.

Bulaş yolu esas büyük damlacıklarla, direkt deri ve mukoza temasıyla ve cinsel yolla olabilir. Birinci defa 7 Mayıs 2022’de Belçika’da saptanan belirtileri diğer ülkelerdeki belirtiler takip etmiş ve Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) bu hastalığı izlemeye almıştır. Maymun çiçeği virüsünün yaptığı hastalık çiçek hastalığına benzeridir. Kuluçka mühleti 12-16 gündür.

Ateş, baş ağrısı ve sırt ağrısı görülebilir: Ateşin başlamasından 1-3 gün sonra çiçek hastalığına misal, evvel kızarıklık sonra kabartı ve sonrasında evvel berrak sıvı ve son olarak içi iltihabi sıvı biçiminde gelişen yaygın deri döküntüleri sırasıyla gelişir. Bu hastalıkta çiçek hastalığında olmayan çene altı ve uzunluğundaki lenf bezleri şişer. Hastalık 2-4 haftada sonlanır. Çiçek aşısı olmayan çocuklarda mevt suratı yüzde 10’dur” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.