TikTok dünya geneli işe alımları azaltma kararı aldı

Dünyanın en tanınan toplumsal medya platformlarından TikTok, çalışanlarına tekrar yapılandırma uğraşlarının bir modülü olarak insan kaynakları departmanı ile bir toplantıya hazırlanmaları konusunda ileti gönderdi. ABD’de ise kimi çalışanlar Pazartesi sabahı işe geldikten kısa bir mühlet sonra işten çıkarıldıklarını öğrendi. TikTok’un Çin dışında işe aldığı birinci yöneticiler ortasında yer alan David Ortiz’de ABD’de işten çıkarılan bireyler ortasında yer alıyordu. Ortiz işten çıkarılma haberini LinkedIn üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu.

Şirketin global bir tekrar yapılanma sürecinden geçtiği şimdi resmi olarak doğrulanmadı. Tüm bilgiler şirket içindeki çalışanlar tarafından sızdırıldı. Lakin başka teknoloji şirketlerinde olduğu üzere mümkün bir ekonomik kriz beklentisinin şirketin bu ani yapılanma kararının gerçek olabileceğini gösteriyor.

TIKTOK ABD VE AVRUPA’DA PERSONEL ÇIKARMAYA BAŞLADI

Bir TikTok çalışanı, sadece yöneticilerin gereğince katkıda bulunmadığına inandığı çalışanları işten çıkardığını söyledi. Ayrıyeten ABD ve Avrupa’daki yaklaşık 10 bin çalışan içerisinden 100 çalışanın işten çıkarıldığını sav etti. 

Sektördeki ekonomik kriz nedeniyle işten çıkarmalar Netflix, Unity, Twitter ve Meta üzere teknoloji şirketlerinde de oldu. Bu şirketlerin yanında Tesla’da 200 Otopilot çalışanını işten çıkardı ve California’daki bir ofisini kapatma kararı aldı. Teknoloji şirketlerinin bu kararı ABD ekonomisinde resesyon (ekonomide durgunluk) tasasına neden oluyor.

KAYNAK: WİRED

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.