Tayvan: Çin’e ilişkin 62 savaş uçağı ve 7 gemi Ada etrafında görüldü

 

Çin ve Tayvan ortasındaki gerginlik uzun bir müddettir devam ediyor.

Tayvan Savunma Bakanlığı Çin’in gerçekleştirdiği hareketler ile ilgili yeni bir açıklama yaptı.

“62 savaş uçağı ve 7 gemi görüldü”

Yapılan açıklamada, Çin’e ilişkin 62 savaş uçağı ve 7 geminin Ada etrafında görüldüğü, uçaklardan 15’inin Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi” (ADIZ) ilan ettiği yerin güneybatı kısmında uçtuğu belirtildi.

 

Açıklamada, Çin’e ilişkin hava ve deniz araçlarının, elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği aktarıldı.

 

Çin’in, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin ay başındaki ziyaretinin akabinde Tayvan etrafındaki askeri devriye faaliyetlerini arttırdığı gözleniyor.

 

Dünkü uçuşlarda, evvelki günlerin tersine, Tayvan Boğazı’nda tarafların tesir alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz sınırının doğusuna geçilmemesi dikkati çekti.

 

Pelosi’nin ziyareti ve tırmanan askeri gerilim

 

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl ortadan sonra ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri olmuştu. Ziyaret, Ada’yı topraklarının kesimi olarak gören Çin’in reaksiyonunu çekmişti.

 

AA’nın haberine nazaran Çin ordusu, ziyaretin akabinde Ada etrafında askeri tatbikatlar başlatmış, 7 gün süren tatbikatlar Ada’nın etrafında fiili abluka oluşturmuştu. Gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin ana karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

 

Ordu sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş lakin Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Tayvan’a yapılan ziyaretler

 

Temsilciler Meclisi Lideri Pelosi’nin akabinde, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığında 5 kişilik bir heyet, Indiana eyaleti Valisi Eric J. Holcomb, Cumhuriyetçi Partili Tennessee Senatörü Marsha Blackburn ve son olarak da Arizona eyaleti Valisi Doug Ducey geçen ay içinde Tayvan’ı ziyaret etmişti.

 

Pekin, “tek Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik bağlantılar kurmasına, Birleşmiş Milletlerde ve öbür milletlerarası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik alakalarını kesmesini koşul koşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.