Tarım Bakanlığı’ndan bitkisel peynir üreticilerine astronomik ceza

Bugün yaşanan yeni bir gelişmeye sonucunda, bitkisel peynir üreten firmalara ceza yağmaya başladığı ortaya çıktı.

Trakya Çiftliği firmasına daha evvel 300 bin TL dolayında ceza yazan Bakanlık, bu defa her bir eser başına 41 bin TL’lik 17 başka ceza kesti. Böylelikle yaklaşık 1 milyon TL’lik ceza belirlendi. Birebir formda bitkisel peynir üretimi yapan öteki şirketlere de ceza verilmeye devam edildiği bildiriliyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, bu cezaları, 19 Şubat 2020 tarihli Türk Besin Kodeksi Yönetmeliği’nin 9. hususundaki “Bitkisel yağ yahut öteki besin bileşenleri kullanılarak peynir izlenimi veren eserler üretilemez” halindeki 3. fıkraya ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sıhhati, Besin ve Yem Kanunu’nun 21. unsurundaki “Gıda kodeksine alışılmamış besin ve besin ile temas eden unsur ve gereç üretilemez, sürece tâbi tutulamaz ve piyasaya arz edilemez” halindeki 5. fıkraya dayanarak veriyor.

Oysa tıpkı anda 2015 tarihli Türk Besin Kodeksi Peynir Tebliği’nin (2015/6) 4. hususunun c fıkrasında, “Çeşni hususu: Fındık, fıstık, badem, ceviz üzere sert kabuklu meyveler, tahıllar, şeker ve şekerli mamuller, meyve ve sebzeler ile bunların suyu, konsantresi, püresi, ezmesi ile bal, kahve, kakao, çikolata, baharat üzere yenilebilir eserler ve bitkilerin yenilebilen kısımlarını” tabir eder yazıyor.

Dolayısıyla bu unsurları kullanarak yapılan eserlerin piyasadan toplatılarak bitkisel eserler için ceza kesilmesi, daha evvelce üretim müsaade alarak büyük ölçülerde yatırım yapmış olan şirket sahiplerini, bitkisel beslenenleri, laktoz alerjisi olanları ve veganları mağdur ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.