Tahıl sevkiyatı mutabakatının detayları ortaya çıktı: Gemiler, 18.5 kilometrelik tampon bölgeyle korunacak

Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında Ukrayna’dan tahıl yüklü gemilerin çıkması konusunda, 22 Temmuz günü İstanbul’da imzalanan mutabakatların uygulama kılavuzu ortaya çıktı.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre, Ukrayna tahılının çıkarılması için tahıl koridoru kurulmasını öngören muahede dokümanlarına nazaran gemiler, 18.5 kilometrelik tampon bölgeyle korunacak. Tampon bölge, gemilerle birlikte hareket edecek.

Hiçbir savaş gemisi, uçağı yahut insansız hava aracı (İHA), Ukrayna karasularının bir kısmı hariç olmak üzere insani deniz koridorunda seyreden gemilere yaklaşmayacak.

İstanbul’daki Müşterek Uyum Merkezi’nin temsilcileri, olayların önüne geçilmesi için bu cins bilgileri kendi ordularıyla paylaşacak.

Taraflar, mutabakat kapsamında yer alan ticari gemilere ya da başka sivil gemilere ve liman tesislerine taarruzda bulunmayacak.

Anlaşmanın uygulanması için Ukrayna’ya giden gemiler boş olacak, standart varış ve çıkış prosedürlerine uyacak.

Kiev, Ukrayna’ya gelecek gemiler hakkında bilgi edindikten sonra en geç 8 saat içinde bu bilgiyi Müşterek Uyum Merkezi’ne iletecek.

Ayrıca Ukrayna, Türkiye’deki kontrol alanına giden gemiler hakkında varış saatinden en az 24 saat evvel Müşterek Uyum Merkezi’ne bilgi verecek.

Denetimleri organize edecek olan Müşterek Uyum Merkezi, kontrollerin sonuçlarını en kısa müddette Kiev’e bildirecek.

Müşterek Uyum Merkezi’nin geminin seyrine devam etmesine müsaade vermemesi halinde, programın değiştirilmesi için derhal Ukrayna tarafına bildirimde bulunacak ve ilgili gemi ek kontrole tabi tutulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.