Süleyman Soylu, İHA ile tespit edilen kaçak göçmenlerin imgelerini paylaştı

Ege Denizi’ni yasa dışı yollar ile geçmeye çalışan kaçak göçmenlere yönelik çalışmalar aralıksız devam ediyor…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabı üzerinden kaçak göçmenlerin Ege Denizi’nin geçmek isterken insansız hava aracı (İHA) tarafından tespit edildiği ve yakalandığı anların manzaralarını paylaştı.

1 organizatör yakalandı

İHA’nın haberine nazaran; Bakan Soylu paylaşımına şu sözleri not düştü:

“Kaçak göçle uğraşımız sürüyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, Kıyı Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’mızın müşterek operasyonuyla Ege Denizi’nden geçmek isteyen kaçak göçmenleri İHA’mız tespit etti Deniz Polisi, organizatörleri, Kıyı Güvenlik, göçmenleri, Jandarmamız karaya çıkan bir organizatörü yakaladı.”


Bottan denize atlayarak kaçtı

Öte yandan, Ege Denizi’nde bir küme kaçak göçmen olduğu ihbarının üzerine harekete geçen İzmir Vilayet Jandarma Komutanlığı takımları, süratle operasyona başladı.

Göçmen kaçakçılığı ile uğraş çalışmaları çerçevesinde, Urla ilçesi Demircili Mahallesi Düvenli Koyu mevkiinde, 27 Haziran Pazartesi günü saat 01.00 sıralarında, talebe istinaden görevlendirilen JİHA tarafından bot içerisinde bir küme kaçak göçmen tespit edildi.

Yapılan koordineli çalışmalar sonucunda, organizatör olduğu bedellendirilen 2 şahıs Deniz Polisi tarafından yakalandı ve öteki organizatör şahıs ise bottan denize atlayarak kaçtı.

Tamamı Fas asıllı 62 kaçak göçmen yakalandı

Sonrasında, kaçak göçmenlerin bulunduğu bota Kıyı Güvenlik Komutanlığı gruplarınca müdahale edildi ve tamamı Fas vatandaşı olan 62 yabancı asıllı şahıs yakalandı.

Bottan denize atlayarak kıyıya çıkan öbür organizatör şahıs ise sabah saatlerinde Jandarma Asayiş Timlerince yakalanarak gözaltına alındı. Olayla ilgili olarak yakalanan yabancı asıllı şahısların süreçleri devam ederken, 3 organizatörün ise isimli makamlara sevk edildiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.