Sıhhat çalışanlarına sopalı atak

Diyarbakır’ın Ergani İlçe Devlet Hastanesinde hasta yakınları hemşireleri evvel tehdit etti, akabinde yumruk ve sopalarla darp etti.

Olay, dün akşam saatlerinde Diyarbakır’ın Ergani İlçe Devlet Hastanesinde meydana geldi. Edinilen bilgilere nazaran, aciliyeti olmayan hasta, hekim denetiminden sonra müşahede odasında buhar verilmesi için gönderildi. Biri bayan 3 sıhhat çalışanı Avşin D., Ferhat G., Osman K. hastanın kustuğunu görünce yatağa uzandırarak buhar verdi.

Hastaya buhar verilmesinden sonra hasta yakını 4 şahıs, birinci evvel kelamlı akabinde erkek sıhhat çalışanı Ferhat G. ve Osman K.’ya ellerindeki sopa ve sandalyelerle saldırmaya başladı. Teze nazaran, bir diğerinin kimliğiyle giriş yapan hastanın yakınları, haber verilmesi üzerine olay yerine gelen güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak sözü alınmak üzere karakola götürüldü. Olayda 2 sıhhat çalışanı yaralandı.

“KORKUYORUM”

Saldırıya uğrayan hemşire Ferhat G., “Saldırganlar, ‘Bizim hastamıza neden bakmıyorsunuz?’ üzere serzenişte bulundular. ‘Şerefsizler, siz burada ne iş yaparsınız’ üzere hakaretleri Avşin arkadaşıma savurdular. Ben ortaya girdim ve dedim, ‘Hasta ayakta kusuyor, otursun müdahalesini yapayım’ dedim.

Müdahalesini yaptım, oturdu sedyeye aldık. Oksijen tedavisini verdik. Akabinde yanında bulunan telefona sarılıp arkadaşlarını çağırdı. O bireyler de sopalarla içeri girdiler. Olayın devam eden kısmına da Osman arkadaşımız dahil oldu. Hastanın kendisine gelmesi için tabip alkolle tedavide bulundu. Hastanın midesi bulandı. Hasta yakınları da kendilerinden geçti. Bağırıp çağırdılar. ‘Siz ne yapıyorsunuz, gidin tabip çağırın. ‘Şu anda çok kalabalık, biriniz gidin tabip çağırın’ dedik.

Oradan, ‘Sizi öldürürüz, siz kimsiniz, gurursuz köpekler’ üzere tabirler kullanıldı. Akabinde fiziki müdahale gelişti. Dört kişi ben ve Osman arkadaşımıza fizikî olarak şiddet uyguladı. Kelamlı ve vefat tehditleri de dahil. Her vakit hastaların acılarını dindirecek memnunlukla gelirdim. İşimi severek yapan biriyim. Bu olaylar meslek aşkımı söndürüyor. Açıkçası canımdan telaşlı ve korkuyorum” dedi. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.