Rusya’nın kayıpları giderek artıyor: Bir günde 600 Rus askeri öldürdük

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’nin başdanışmanının verdiği bilgilere nazaran Rusya’nın 24 Şubat tarihinde başlattığı savaşta şu ana dek yaklaşık 10 bin Ukraynalı asker hayatını kaybetti. Oleksiy Arestoviç bu açıklamayı Rus muhalif Mark Feygin’in kendisiyle YouTube üzerinden gerçekleştirdiği ropörtajda yaptı.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Resnikov, hafta içinde yaptığı açıklamada, savaşta her gün yaklaşık 100 Ukrayna askerinin öldüğünü söz etmişti. Arestoviç, toplamda 10 bin askerin öldüğünün söylenip söylenemeyeceği sorusuna “Evet çabucak hemen öyle” karşılığını vermişti.

‘BİR GÜNDE 600 RUS ASKERİ ÖLDÜ’

Öte yandan savaşta hayatını kaybeden Rus askerlerin sayısının Ukraynalı askerlerden daha fazla olduğunu söyleyen Oleksiy Arestoviç, Ukrayna topçusunun Batı’dan elde edilen cephanelerle düzenlediği hücumların daha tesirli olduğunu ve Cuma günü yaşanan çatışmalarda yaklaşık 600 Rus askerinin hayatını kaybettiğini iddia ettiklerini belirtti.

DAHA ÇOK TOPÇU GÜCÜNE GEREKSİNİM VAR

Batı’dan Ukrayna’ya daha süratli bir biçimde silah ve mühimmat göndermelerini isteyen Arestoviç, Ukrayna güçlerinin bu yardımlar olmaksızın Dinyeper ırmağının doğusuna gerçek ilerlemesinin mümkün olmayacağını kaydetti. Reuters’in aktardığına nazaran silah yardımlarının yavaş gerçekleşmesine mana veremediğini belirten Arestoviç, Rusya’nın saldırganlığını geri püskürtmek için Ukrayna’nın topçu gücünü artırması gerektiğini söz etti.

Rusya Savunma Bakanlığı ise bugün üç Ukrayna savaş uçağını düşürdüklerini açıkladı. İki adet MIG-29 tipi savaş uçağının Mikolayiv bölgesinde bir Su-25 savaş jetinin de Harkiv bölgesinde düşürüldüğü belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.