Rusya: ABD Lideri Joe Biden idaresi sivil altyapılara yönelik düzenlenen füzeli hücumlardan direkt sorumludur

Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’da savaştaki faaliyetleri ve ABD’nin aksiyonları konusunda açıklamada bulundu.

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü (GUR) Lider Yardımcısı Vasim Skibitskiy’nin, “HIMARS topçu roket sistemleriyle hücum öncesi amaçların, ABD ve Ukrayna istihbarat temsilcileri ortasında istişare edildiği” tarafında yaptığı açıklamaya dikkati çeken Konaşenkov, şu formda konuştu:

“Tüm bunlar, Beyaz Saray ve Pentagon’un açıklamalarının bilakis, Washington’un Ukrayna’daki çatışmalara direkt müdahil olduğunu kanıtlıyor. ABD Lideri Joe Biden idaresi, Kiev için onayladığı Donbas yerleşim ünitelerinde ve öbür bölgelerde sivillerin vefatıyla sonuçlanan sivil altyapılara yönelik düzenlenen füzeli ataklardan direkt sorumludur.”

Ukrayna’nın Olenivka yerleşimindeki cezaevine yönelik füzeli hücumun geçen hafta düzenlendiğini anımsatan Konaşenkov, kelam konusu hücum sonucu esir Ukraynalı askerlerden 50’sinin hayatını kaybettiğine, 73’ünün de yaralandığına dikkati çekti.

Konaşenkov, “Olenivika’daki katliam ve Ukrayna’da işlenen öteki kabahatlerin sorumlusu (Ukrayna Devlet Lideri Volodimir) Zelenskiy ile Biden idaresidir.” tabirini kullandı.

“Ukrayna’da 250’ye kadar yabancı paralı savaşçı yok edildi”

Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Ukrayna ordusunun 54. Mekanize Tugayı’nın askeri durumlarına yönelik akında 50’den fazla askerin etkisiz hale getirildiğini belirten Konaşenkov, “Mıkolayiv kentinin yakınlarında Ukrayna’nın ‘Yabancı Lejyonunun süreksiz konumlarına yönelik yüksek hassasiyetli silahla taarruz düzenlendi. 250 kadar yabancı paralı savaşçı ve 20’yi aşkın askeri teçhizat yok edildi.” dedi.

Harkiv bölgesinde Ukrayna ordusunun 92. Mekanize Tugayı’na ilişkin yaklaşık 500 asker, Artyomovsk bölgesinde de 58. Motorlu Piyade Tugayı’nın 130 askerinin vurulduğunu tabir eden Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri ögelere yönelik taarruzlara devam ettiğini ve son 24 saatte Ukrayna ordusuna ilişkin 5 idare merkezi ile 7 mühimmat deposunun imha edildiğini aktardı.

Konaşenkov, son 24 saatte Ukrayna güçlerine ilişkin 5 insansız hava aracının düşürüldüğü bilgisini paylaşarak, “Bugüne kadar Ukrayna’ya ilişkin 261 uçak, 145 helikopter, 1664 insansız hava aracı, 361 hava savunma füze sistemi, 4 bin 225 tank ve zırhlı araç, 782 çok namlulu roketatar, 3 bin 240 obüs ve havan topu, 4 bin 655 özel askeri araç imha edildi.” sözünü kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.