‘Refah düzeyini yükselttik’ diyen AKP’lilere vatandaştan çok sert cevap

Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere hükümet kanadından pek çok isim “Milletimizin refah düzeyini geçmişle mukayese edilemeyecek derecede yükselttik” diyor lakin vatandaş o denli düşünmüyor. Et yemeyi unutan, marketleri müze üzere gezen halk, “Cumhuriyet tarihinin en makus vakitlerini yaşıyoruz. Kim buna itiraz ediyorsa ya hırsızdır ya da akıl hastasıdır” dedi.

Kamera: Sinan TUNÇ

Vatandaş hayat pahalılığının altına ezilirken, iktidar temsilcilerinin vakit zaman “Refah düzeyini yükselttik” açıklaması yapması dikkat çekiyor.

İstanbul Avcılar Meydanı’nda vatandaşa mikrofon uzattık, “Milletin refah düzeyi son 20 yılda geçmişle kıyaslanamayacak derecede yükseldi mi sizce?” diye sorduk. Verilen karşılıklar şöyle oldu:

KÖYE GİTSEN GERİ GELEMİYORSUN

İbrahim Dalak: Hiç yükselmedi. (İktidar yetkilileri yükseldiğini söylüyor…) Onlar palavra söylüyor. Cumhurbaşkanı’ndan tut, milletvekillerinin hepsi palavra söylüyor. Kendilerine gelen hakları bir gecede, beş dakikada çıkarıyorlar; emekçi, memur, gariban için hakları hiçbir vakit çıkaramazlar. Ben emekliyim, buradan köye gidecek halim yok. Köye gitsen geri gelemiyorsun. Gelsen gidemiyorsun. Elini cebine atıyorsun 10 kuruş çıkmıyor. Şuradan bir simit alamazsın. Ne söylesek boşuna…

KENDİ MEVKİLERİNİ DÜŞÜNDÜKLERİ İÇİN…

Ramazan Çelik: Son iki yılda 20 yılın da gerisine düştük. Benim gençliğimdeki durumdan daha düşük hale geldik. Refah düzeyimiz bayağı aşağı düştü. Yanlış iktisat siyasetleri sonucu bu duruma geldik. Biz kendimize nazaran siyasetler uyguladık, o da olmadı. Politikler her vakit kendi mevkilerini düşündükleri için tabanlarına bu türlü bir şey söyleyecekler.

CEPLERİ DAHA DOLACAKLAR VAR

Gülten Küfeli: Olağanüstü yükseldi! Yazıklar olsun! Şu hale nasıl geldik? Ülke bitmiş. (İktidar neden arttığını söylüyor sizce?) Cepleri daha dolacaklar var… Onun için. Onların işlerine o denli geliyor. Bunun öteki bir izahı yok. Yazıklar olsun. Şu ülkeyi nasıl batırdı!

HALK YOKSULLUK İÇİNDE

Osman Pak: Azaldı. Nerede yükseldi? (İktidar sözcüleri yükseldiğini söylüyor…) İşlerine o denli geldiği için. Gerçek: Halk yoksulluk içinde.

YA HIRSIZDIR YA DA AKIL HASTASIDIR

Ali Ekber: Değil son 20 yılın, Cumhuriyet tarihinin en berbat vakitlerini yaşıyoruz. Kim buna itiraz ediyorsa ya hırsızdır ya da akıl hastasıdır.

İsmini vermek istemeyen birtakım vatandaşların görüşleri ise şöyle:

HERKES GEMİSİNİ KURTARMAYA ÇALIŞIYOR

– Pandemiden sonra hiçbir şey eskisi üzere değil. Durum ortada. Fazla kelama gerek yok. Herkes gemisini kurtarmaya çalışıyor.

20 YILDIR AKP’YE OY VERİYORUM AMA…

– Hayır canım nasıl yükselsin refah düzeyi? Millet perişan durumda. Enflasyon desen yüzde 70’lerde. Nasıl yeterli olsun? Yolda gülen insan görüyor musunuz? Ben 20 yıldır AK Parti’ye oy veriyorum. Lakin şu an düşünüyorum. (Bundan sonraki seçimlerde oy vermeye devam edecek misiniz?) Beni ikna etmesi lazım. Bu türlü giderse vermem. Manava, markete gidemiyorsun ya… Eti unuttu esasen millet. Ne yiyecek millet?

HALKTAN BİHABER YAŞADIKLARI İÇİN BU TÜRLÜ DÜŞÜNMELERİ OLAĞAN

– Refah düzeyi mutlaka azaldı. İktidar kendi saraylarında hayatı toz pembe yaşayıp, halkın ortasına karışmadığı için, halktan bihaber yaşadığı için bu biçimde düşünmeleri olağan.

EMEKLİYİM, MESKENİM OLMASA AÇIM

– Hayır yükselmedi. Kendilerini savunmak için o denli söylüyorlar. Çocukları gereğince besleyemiyoruz. İstediklerini alamıyoruz. Ben emekliyim, konutum olmasa açım yani.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.