Prof. Dr. Ayşe Yüksel Kimdir? ÇYDD Başkanı Ayşe Yüksel’in Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Ayşe Yüksel Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı’dır. Prof. Dr. Ayşe Yüksel, katıldığı programlarla da adından söz ettiren bir isim olmaktadır. Zaman zaman televizyon kanallarında söyleşilere katılmaktadır. Ayşe Yüksel’in hayatı ve eğitimine dair de araştırmalar artmıştır. Peki Prof. Dr. Ayşe Yüksel kimdir? Ayşe Yüksel’in eğitimi nedir?

İşte detaylar…

Prof. Dr. Ayşe Yüksel Kimdir?

Ayşe Yüksel, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı’dır. İstanbul Üniversitesi Florance Nightingale Hemşirelik Yüksek Okulu’ndan mezun olmuştur. 2001 yılına kadar İstanbul Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde, Prof. Dr. Türkan SAYLAN ile çalışmalar yürütmüştür. 1991 yılına kadar da  İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Halk Sağlığı alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır. 

1995 yılında doçentliğini ve 2001 yılında profesörlüğünü almıştır. Daha sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Yardımcılığı yapmıştır. Ayşe Yüksel 2016 yılında emekli olmuştur. İstanbul Arel  Üniversitesi’nde görev yapmıştır.

Ayşe Yüksel’in Çalışmaları

Ayşe Yüksel 1995 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne üye olmuştur. Bakırköy Şubesi’ne üye olarak başlamıştır. Yer aldığı şubede Sağlık Komisyonu kurulmasında öncülük etmiştir. Ayrıca okullarda sağlık taramalarının yapılmasına katkıda bulunmuştur. 

Daha sonra ÇYDD Küçükçekmece Şubesi’nin kurucu üyesi olmuştur. Ardından bu şubenin başkanlığını yapmıştır. Ayşe Yüksel, ÇYDD Genel Merkez Kırsal Alan Birimini kurmuş bu birimde görev almıştır. Ayşe Yüksel, ÇYDD ile birçok proje yürütmüş ve kadınların aktif rol almasında önemli bir görev üstlenmiştir.

Ayşe Yüksel’in ÇYDD Genel Başkanlığı

Prof. Dr. Ayşe Yüksel, ÇYDD Derneği Van Şubesi üyesidir. 2009 yılında kadar Van Şubesi’nin yönetim kurulu üyeliğini yapmıştır. Van Şubesi’nde üniversite, gençlik, halk sağlığı projeleri yönetmiştir. 

Ayşe Yüksel daha sonra ÇYDD’de Genel Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. Daha sonra da Genel Başkan olarak görev almaya başlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir