Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision satın alması, soruşturmaya takıldı

ABD’li teknoloji devi Microsoft, “Call of Duty” ve “World of Warcraft” üzere oyunların imalcisi Activision Blizzard’ı satın alacağını geçtiğimiz aylarda resmen açıklamıştı.

Açıklamada, Microsoft’un Activision Blizzard’ı pay başına 95 dolar karşılığında 68,7 milyar dolara satın alacağı bildirildi.

Söz konusu satın alma, Microsoft’u Tencent ve Sony’nin akabinde dünyanın en büyük üçüncü oyun şirketi haline getirecek.

İngiltere soruşturma başlattı

Bu kadar büyük bir satın alma sürecinin inceleme altına alınması esasen bekleniyordu. Daha evvel ABD Federal Ticaret Kurulu, Microsoft – Activision mutabakatını inceleme altına almıştı.

Şimdi de İngiltere devreye girdi. Ülkenin Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) kelam konusu satın alma hakkında soruşturma başlattı.

Kurum Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Microsoft’a antitröst davası açıldığını duyurdu. Soruşturma nedeni olarak, “Birleşik Krallık’taki rastgele bir pazarda yahut pazarlarda mal yahut hizmetler için rekabetin değerli ölçüde azalmasıyla sonuçlanıp sonuçlanmayacağını görmek için, satın alma araştırılacak.” denildi.

İlk raporlara nazaran, İngiltere Rekabet ve Piyasa Otoritesi, Microsoft’un bu satın alım ile büyük oyunların başka platformlardaki erişimine kısıtlama getirirse, başka şirketlere nasıl ziyanlar verebileceğini araştıracak.

Microsoft, bu satın alımı Haziran 2023’e kadar bitirmek istiyor, lakin bu durum pek de kolay olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.