Meksika’daki sel felaketinde 293 konut ziyan gördü

Meksika’da ülke genelinde tesirli olan şiddetli yağışlar, Jalisco, Sonora ve Quintana Roo eyaletlerinde yer alan kimi kentlerde sel felaketine neden oldu.

Hayatın durma noktasına geldiği kentlerde, 293 konut ve 2 okul binası ziyan gördü. Hasar gören meskenlerden 34’ündeki eşyaların büsbütün kullanılamaz hale geldiği ve 2 konutun ise kısmen yıkıldığı tabir edilirken, olayda can kaybı yaşanmadı.

Jalisco eyaletinde tesirli olan yağışlar Ocotlan ve Tototlan kentlerinde kimi ırmakların taşmasına neden oldu.

Temizlik çalışmaları başladı

Yetkililer felakette mağdur olan vatandaşların barınaklara yerleştirildiğini ve su basan konutlarda paklık çalışmaları yürütüldüğünü açıkladı. Quintana Roo eyaletinin Chetumal kentinde meydana gelen selde ise ağaçların devrildiği, meskenleri su bastığı ve ulaşımın büyük ölçüde etkilendiği bildirildi.

Yetkililer, kentin cadde ve sokaklarındaki 83 noktada ulaşımın kesildiğini ve birçok vatandaşın araçlarıyla sel sularında mahsur kaldığını belirtti.

Yardım grupları gönderildi

Sonora eyaletinin Guaymas ve Empalme kentlerinin kırsal bölgelerinde tesirli olan şiddetli yağışların neden olduğu sel felaketinin akabinde bölgeye acil yardım gruplarının gönderildiği ve gereksinim durumunda kullanılmak maksadıyla süreksiz barınakların kurulduğu bildirildi.

İHA’nın haberine nazaran, Meksika Ulusal Meteoroloji Servisi’nin yaptığı açıklamada ülke genelinde yağışlı havanın yarına kadar tesirli olacağı bildirilirken, yetkililer vatandaşları mümkün sel ve toprak kayması felaketlerine karşı tedbir almaları konusunda uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.