Mazda, içten yanmalı motorlardan vazgeçmiyor

Elektrikli otomobilllerin epeyce tanınan olmasıyla birlikte artık birçok marka, büsbütün bu pazara yönelmiş durumda. Gelecek yıllarda ise içten yanmalı motorlar hayatımızdan çıkacak.

Örneğin Mercedes, 2030 yılına kadar pazar kaideleri el verdiğince elektrikli motorlara geçmiş olacak. Audi ise 2026 prestijiyle yalnızca elektrikli araba üretimine başlayacak.

Mazda, içten yanmalı motorlardan vazgeçmiyor

Mazda, 2050 yılına kadar ulaşmak istediği karbon nötr gayelerinin bir ayağı olarak içten yanmalı motorlarını geliştirmeye devam ediyor.

Japon üretici, bu kapsamda yüksek beygir gücü ve torka sahip, uzun menzil ve düşük yakıt tüketimine rağmen mümkün olan en düşük emisyon düzeyine ulaşmak üzere geliştirilen yeni e-Skyactiv D motorunu tanıttı.

3.3 litrelik 6 silindirli turbo beslemeli dizel motor, 200 HP ve 254 HP’lik iki varyasyonla üretime girecek.

Markanın yeni turbo beslemeli dizel motoru, WLTP normlarına nazaran 100 km’de ortalama 4.9 litrelik yakıt tüketimi ile 127 g/km emisyon kıymetlerine ulaşıyor.

Motordaki titreşim düzeyinin selefine nazaran çok daha düşük olduğu, sessiz ve pürüzsüz sürüşlere imkan verirken alımlı bir sese de sahip olduğu belirtiliyor.

Öte yandan, önümüzdeki 3 yıl içine 5 yeni elektrikli modeli tanıtacak Mazda, Skyactiv MESKEN ismi verilen, her boyuttaki elektrikli arabanın üretimine imkan tanıyan tek platform ve ölçeklenebilir mimariye ise 2025 yılından sonra geçmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.