Kömür krizi kapıda

20 milyondan fazla vatandaşın ısınmak maksatlı kullandığı kömür fiyatları uçtu. Fiyatların kış aylarına kadar daha da artması bekleniyor.

2022’nin birinci aylarında doğalgaza gelen yüksek artırımların akabinde vatandaş ısınma gereksinimini karşılayabilmek hedefiyle kömürle ısınma usulüne tekrar geri dönmüştü.

Aşırı sıcakların tesirini gösterdiği bu günlerde ise kömüre yapılan artırımlar vatandaşın önümüzdeki kış aylarını şimdiden kara kara düşünmesine sebep oldu.

Konuyu gündeme taşıyan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, geçtiğimiz aylarda yapılan artırım ile tonu 2 bin 800 ile 3 bin ortasında satılan kömürün şimdiki fiyatının bayilerde 4 bin 500 lira kadar yükseldiğini söz etti.

20 MİLYONDAN FAZLA VATANDAŞ KULLANIYOR

Kömür fiyatlarındaki artışın vatandaşı şimdiden huzursuz etmeye başladığını lisana getiren Bakırlıoğlu, şu anda Türkiye’de 20 milyondan fazla vatandaşın ısınmak hedefli kömür kullandığını lisana getirdi.

Kömür fiyatlarının kimi vilayetlerde daha yüksek sayılara çıktığının altını çizen Bakırlıoğlu, “Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü Soma kömürüne üst üste artırım yaparken, özel dal ve ithal kömür fiyatları daha fazla arttı. Ve kış gelene kadar daha ne kadar artırım geleceği belirli değil” dedi.

“TKİ’nin Soma’daki işletmesi Ege Linyit İşletmeleri geçtiğimiz sene Eylül ayında kömürün tonunu ocak çıkışı 841 liraya satarken, ekim ayında bu fiyat bin liraya, nisan ayında ise 2 bin 4 liraya satmaya başlamıştır” diyen Bakırlıoğlu, “Özel firmalarda ise Soma kömürünün ocak çıkış fiyatı 3 bin lirayı bulmuş durumda. Manisa’nın Soma ilçesinde çıkan kömür, bir öbür ilçemiz Demirci’deki vatandaşa ulaşana kadar fiyat 4 bin 500 lira oluyor” diye konuştu.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu

‘TAYYİP MARKA KÖMÜR 7 BİN LİRA’

“Parti görevlendirmesiyle ziyaret ettiğim Bayburt’ta çalışmalarımız sırasında vatandaşlarla sohbet ederken kömürün tonunun 7 bin 500 lira olduğunu söylediler” diyen Bakırlıoğlu, “İnternette yaptığım araştırmada ithal kömür kullanan Bayburt, Erzincan, Erzurum bölgesinde satılan ithal kömür fiyatlarına baktım. En kıymetli kömür markaları ortasında yer alan ‘TAYYİP’ marka kömür 7 bin liraya satılıyor” diye konuştu.

‘ASGARİ FİYATLI BİR TON KÖMÜR ALAMAZ HALE GELDİ’

Kömür fiyatlarındaki artışı yeni artırım yapılan taban fiyat üzerinden kıymetlendiren Bakırlıoğlu, şöyle dedi:

“Yeni net minimum fiyat 5 bin 500 lira oldu. Ek bütçe görüşmelerinde Maliye ve Hazine Bakanı SSK emeklilerinin en düşük maaşının 4 bin 631 liraya, çiftçi Bağ-Kur emeklilerinin ise en düşük aylığının 3 bin 269 liraya çıkacağını söyledi.

Yurdumuzda iklim kurallarına nazaran hane başına kömür tüketiminin 4 tona kadar çıkabildiği düşünüldüğünde kömür fiyatlarındaki artışın bilhassa dar gelirli aileler üzerinde ne kadar büyük bir yük getireceğini şimdiden söyleyebiliriz. Bırakalım emekliyi, taban fiyatlı bile bir aylık maaşı ile bir ton kömür alamaz hale geldi.”

‘ZAMLARDA TKİ’NİN PAZARDAN ÇEKİLMESİ ETKİLİ’

Bakırlıoğlu, kömür fiyatlarındaki artışın en değerli sebebinin TKİ’nin pazardan çekilmesi olduğunu belirtti.

“Burada sorulması gereken soru kömür fiyatlarının nasıl olup ta  bir yıl içinde beş katına çıkmasıdır. Maalesef kömür fiyatlarını regüle edecek olan TKİ’nin piyasada kelam hakkı kalmamış” diyen Bakırlıoğlu, şöyle konuştu:

“Şu an Soma TKİ Ege Linyitleri İşletmesinde kömürün tonu 2 bin 4 TL fakat Ege Linyit İşletmelerinin elinde ısınma gayeli bayilerine satabileceği ölçüde kömür yok. Fiyat var lakin kömür yok. Kömür işletmeleri elindeki kömürü öncelikle termik santrallere, kamu kurumlarına ve toplumsal yardımlaşmaya tedarik sağlıyor.

Isınma emelli kömür satamıyor. Devlet kömür üretiminden şuurlu bir tercih ile çıkmıştı. Üretim uzun vakitten beri özel şirketlerin elinde. Rodövans kontratlarında yapılan bir değişiklik ile artık kömürün satışı da özel bölüme devredilmiş durumda.

İthal kömürün fiyatındaki artış yerli linyit kömüre talebi arttırdı. Talepteki artış da fiyatları arttırmaya başladı. Piyasayı regüle edebilecek kurum olan TKİ’nin de pazarlamadan çekilmesi fiyatların daha da artmasına neden oluyor. Geçmişte kömür piyasasını belirleyen TKİ elinde kömür olmadığı için özel kesimin fiyat artışlarını önlemeye gücü yetmemektedir.”

‘KÖMÜRDE ÖNEMLİ OYUNLAR OYNANIYOR’

Bakırlıoğlu, önümüzdeki kış aylarında kömürün fiyatların vatandaşın cebini yakacağını tabir ederek kelamlarını şu cümlelerle sonlandırdı:

“Bu ülkenin yeraltı zenginlikleri kamunun yani bu ülkenin insanlarının. Kömür madenlerine verilen ruhsatlar devletin. Lakin devlet fiyatlara müdahale edemiyor.

Kömürde çok önemli bir oyun oynanmaktadır ve bunun ziyanını maalesef vatandaşlar çekmektedir. Kış gelmeden şimdiden önlem alınması gerekmektedir. Yoksa kömür parası ile yalnızca vatandaşın cebi yanacak, kendisi ayazda kalacaktır. Önümüzdeki kış aylarında yaşanacak kömür krizi şimdiden kapımızı çalıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.