Kene ısırmasında ne yapılmalı? Kene ısırmasında alınacak tedbirler

Yaz aylarının vazgeçilmez cümbüşü piknikleri kaygılı bir duşa çeviren kene ısırması, uzmanlar tarafından denetim edilerek takibe alınmalı. Sıhhat Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgilere nazaran, Türkiye’de 15 yılda 469 kişi kene ısırması sonucunda hayatını kaybetti.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yol açabilen kene ısırmasında halk ortasında pek çok yanlış uygulama yapılıyor. Lakin uzmanlar, kene ısırması durumunda vatandaşları acilen bir sıhhat kurumuna başvurmaları konusunda uyarırken, kulaktan dolma bilgilere prestij etmemeleri gerektiğini söylüyor.

KENE ISIRMASINDA NE YAPILIR?

Kene ısırması durumunda en sık yapılan kusurlar; kenenin üzerine kolonya ve gaz yağı dökmek ile kenenin üzerine sigara basmak üzere tehlikeli usuller. Uzmanlar bilhassa bunlar üzere uygulamaların çok yanlış olduğu ve asla yapılmaması tarafında ihtarlarda bulunuyor.

Kene ısırmasında yapılacak en değerli ve tahminen de tek şey en yakın sıhhat kurumuna başvurmak. Kendinizde yahut bir yakınınızın bedeninde bir kene fark ettiğinizde vakit geçirmeden bir sıhhat kurumuna başvurmalısınız. Orada uzmanlar keneyi yapılması gerektiği halde bedenden keneyi çıkaracaktır.

Uzmanların en süratli ve en yakın biçimde kenenin bedenden çıkarılması konusunda yaptığı ihtarlar ise, kenenin bedende kalma mühleti ile hastalığı bulaştırma müddetinin hakikat oranda olması. Yani, kene bedende ne kadar çok kalırsa hastalığı bulaştırma riski de o kadar fazla.

Eğer acil bir formda bir sıhhat kurumuna ulaşma imkanı bulunmuyorsa o vakit, bulunulan yerde hijyenik bir ortam sağlanmalı, keneyi çıkaracak kişi eline kesinlikle eldiven giymeli, keneye ziyan vermemeye çalışarak, başından ve ağzından bir pens ya da cımbız ile tutularak, tıpkı bir vida çıkarır üzere sağa sola döndürülerek çıkartılmalı.

KENE NASIL ÇIKARILIR?

Keneyi çıkarmak için evvel eldiven giyilip sürece başlanır. Mümkün olduğunca derinden ve kenenin ağzına en yakın noktadan yakalamak, bilhassa baş ve ağız kesimleri olmak üzere, kenenin hiç kalıntı bırakmadan çıkarılması için değerlidir. Bunun için pak ince uçlu bir cımbız yahut forseps kullanılır. Kene yavaş ve daima bir üst istikametli hareketle nazikçe çekilip kıvırmadan çıkarılır. Kene, asla çıplak elle tutulmamalı, cımbız yahut elle sıkılmamalı yahut kıvrılıp bükülmemelidir. Çıkarma sürecinden sonra eller ve ısırık alanı sabun ve sıcak suyla yıkanır ve alkolle dezenfekte edilir.

Keneyi çıkarmak için katiyetle vazelin, tırnak cilası, nane yağı ya da sıcak kibrit üzere hususlar kullanılmamalıdır. Zira bu üzere hususlar kenede bulunan enfekte sıvıların cilde salınmasına neden olabilir. Kene yapıştığı yerden çıktıysa bir kaba koyarak derin dondurucuda saklanması, daha sonra görülebilecek rastgele bir belirtide kenenin hekim tarafından incelenmesi için kıymet taşır.

KENE ISIRMASINDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Yüzyıllar boyunca hem hayvanları hem de insanları ısıran keneler parazit kümesinde yer almasına karşın öldürücü bir özellik göstermiyordu. Bilhassa Anadolu’da tarım ve hayvancılıkla uğraşanların yaz aylarında kene ısırığına maruz kalması sıradan bir durum halindeydi.

Ancak 2000’li yılların başından itibaren ülkemizde de görülen ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını taşıyan kenelerin ısırıkları ölümcül sonuçlara yol açmaya başladı. Yıllar geçtikçe hastalık taşıyan kenelerin hayat alanları genişlerken, Sıhhat Bakanlığı tarafından açıklanan datalara nazaran yalnızca 2009 yılında 63 vatandaş kene ısırığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Hem tarımla uğraşan şahıslar hem de yaz aylarının vazgeçilmez cümbüşlerinden biri olan pikniklerde kene ısırığına karşı artık daha dikkatli olmak gerekiyor. Bunun için, toprak ve hayvanlarla temasın olduğu yerlerde bedenin çok fazla açıkta kalmaması alınacak tedbirler ortasında. Lakin, ne uzun kollu kıyafetler giymek ne de paçaları çorapların içine sokmak kâfi bir tedbir değil.

Dışarıdan geldikten sonra hem şahısların kendisini hem de ebeveynlerin çocuklarının, bacaklar, kollar, diz gerisi, gövde, kulak gerisi, koltuk altları, saç tabanları, ense, kasıkları da dahil olmak üzere tüm bedenlerini ve kıyafetlerini denetim etmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.