Kanada’da çok sıcaklar rekor kırıyor

Kanada Meteoroloji Hizmetlerinden yapılan açıklamada, Winnipeg’de hafta sonu yapılan ölçümlerde sıcaklığın 37 santigrat derece olarak kaydedildiği ve bunun da 1888 yılının bu periyodunda bu kentte ölçülen 33,3 santigrat derece olan rekoru kırdığı aktarıldı.

Açıklamada eyalet genelindeki birçok kentte hafta sonu rekor sıcaklıkların görüldüğü duyuruldu.

Carman kentinde 111 yıllık rekor kırıldı

Buna nazaran Carman kentinde kaydedilen 36,9 santigrat derecelik sıcaklık, 1911’deki 32,8 santigrat derecelik 111 yıllık rekoru gölgede bıraktı.

Sprague kentinde kaydedilen 34,8 santigrat derece, 1933’teki 34,4 santigrat derecenin biraz üzerine çıkarak rekor yeniledi.

Manitoba eyaletinde son 134 yılın en sıcak haziranı

Açıklamada Manitoba eyaleti genelinde 21 kentte rekor sıcaklıklar kaydedildiği ve eyalet başşehri Winnipeg’de kırılan rekorun, son 134 yılın en sıcak haziranı olarak kayıtlara geçtiği bildirildi.

Kanada’nın en büyük metropolü Toronto’da da bu ay başında 32,1 santigrat derece ile rekor sıcaklık kaydedilmiş ve bu sıcaklığın, yılın bu devrinde 1944’te kaydedilen 31,1 santigrat dereceye nazaran rekor olduğu açıklanmıştı.

Uzmanlar, halka güneş ışınlarına direkt maruz kalınmaması daveti yaparken, çok sıcakların, bilhassa yaşlılar, bebekler, küçük çocuklar ve kronik hastalıkları olan şahıslar için sıhhat riski oluşturabileceği ihtarında bulunularak, çokça su içilmesini tavsiye edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.