K vitamini nedir, yararları nelerdir? K vitamini nelerde var? K vitamini eksikliği neden olur?

Vitamin ve mineraller, metabolik işlevlerin sürdürülebilmesi için gerekli olduğundan ötürü, bedenimiz için son derece değerlidirler. Vitamin-mineral eksikliği bilhassa büyük kentlerde yaşayan şahıslarda istikrarsız ve sıhhatsiz beslenme alışkanlıkları ve gerilim sayesinde sık rastlanan problemlerden biri haline geldi.

A, D, E ve K vitaminleri yağda çözünen vitaminlerdir. B kompleks vitaminleri ve C vitaminleri ise suda çözünen vitaminlerdir. Yağda çözüne vitaminler bedende depolanabilir o yüzden daha dikkatli alınmalıdır. Suda çözünen vitaminler ise daha paktır. Depolanmaz ve fazlası idrar yoluyla atılır.

K vitaminleri, suda çözünmezler. İnsan bedeni K vitaminini depolayabildiği için günlük K vitamini katkısına muhtaçlık duymaz. K vitamini, kan pıhtılaşmasında ve protein emiliminde kıymetli rol oynayan hayati bir vitamindir. vitamini eksikliği nadiren görülen bir durumdur.

K VİTAMİNİ NEDİR?

K vitamini 1920’lerin sonlarında Danimarkalı bilim insanı Henrik Dam’ın kolesterol hakkındaki çeşitli araştırmaları sonucu keşfedildi. K vitamininin K1 ve K2 olmak üzere 2 tipi vardır. Filokinon ismi verilen K1 ekseriyetle bitkisel besinlerde, Menakinon ismi verilen K2 ise hayvansal besin ve fermante besinlerde bulunur. Besinlerle aldığımız K1 barsak bakterileri tarafından K2’ye dönüştürülür.

K VİTAMİNİ YARARLARI NELERDİR?

K vitamininin pıhtılaşmayı düzenleyerek çok kanamaları ve morarmaları önler. K vitamininin ilerleyen yaşlarda hafıza ile ilgili bilişsel işlevleri güçlendirici tesiri vardır. K vitamini kalp damar hastalıkları, felç ve beyin kanaması üzere hastalıkların önlenmesi için de değerlidir.

K VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NEDEN OLUR?

Kan sulandırıcı ilaç alımı, yanlış ve istikrarsız beslenme, karaciğer ve safra yolu hastalıkları, barsak operasyonları ve barsak florasını bozan Crohn ve Ülseratif kolit üzere kronik hastalıklar ile çok antibiyotik kullanımı K vitamini eksikliğine neden olur.

K VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Siyah renkli dışkılama yahut kanlı dışkı, tırnak altında kırmızı beneklenmeler, ağız, diş eti, burun içi mukozalarda kanamalar, bedenin rastgele bir yerinde yara yahut kesik olmadan da nedensiz kanamalar, ciltte kolay çürüme, tırnak altlarında kan pıhtılarının görülmesi K vitamini eksikliğinin belirtisidir.

K VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

Ispanak, pazı, brokoli, lahana, Brüksel lahanası, karnabahar, karalahana, kuşkonmaz, şalgam, pancar yaprağı,domates ve maydanozda bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.