İran’da hükümet tersi protestolar yayılıyor

Besin fiyatlarındaki artışın akabinde geçen hafta patlak veren şovlar, 2019’da çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği kitlesel şovları hatırlattı.

İran’da besin fiyatlarındaki artışa karşı başlayan hükümet zıddı protestolarda şiddetin seviyesi giderek yükseliyor. Kimi bölgelerde bugün düzenlenen şovlarda güvenlik güçleriyle protestocular ortasında çatışma çıktı.

Toplumsal medyada paylaşılan iletilerde, güvenlik güçlerinin göstericilere gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği belirtildi. Son birkaç günde düzenlenen şovlarda en az 6 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı sav ediliyor.

Ülkede kimi temel besin eserlerine yönelik takviyenin kesilmesi sonucu unlu eserlerde fiyatlar neredeyse yüzde 300 arttı. Hükümet pişirme yağı ve süt eserlerinde de devlet dayanağını kesme kararı aldı. 85 milyonluk İran nüfusunun yarıya yakını yoksulluk düzeyi altında yaşıyor. Uzun müddettir yüksek enflasyonla çaba eden İran’da işsizlik de süratle artıyor.

Geçen hafta patlak veren şovlar, 2019’da yakıt fiyatlarının artmasıyla tüm ülkeye yayılan ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği kitlesel şovları hatırlattı.

İran hükümeti geçen hafta şovları “küçük çaplı eylemler” diye nitelemiş, devlet medyası da onlarca kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.