İngiltere’de Muhafazakar Parti liderliği için sekiz aday yarışıyor

Boris Johnson’ın Muhafazakar Parti liderliğinden istifa ettiğini duyurması sonrası ilk aşamada 11 siyasetçi göreve talip olduğunu açıklamıştı. Adaylık için gerekli 20 milletvekilinin desteğini alan sekiz aday, resmen yarışa girdi.

Partinin 358 milletvekili bugün ilk oylamayı yapacak.

Aslında parti kurallarına göre 8 milletvekilinin desteğini almak adaylık için yeterliydi ancak Muhafazakar Parti süreci hızlandırmak için bu sayıyı 20’ye çıkardı.

Adayların Çarşamba günü yapılacak ilk oylamayı başarıyla geçmesi için en az 30 milletvekilinin desteğine ihtiyacı olacak.

İkinci tur oylamanın Perşembe günü, ihtiyaç duyulursa üçüncü tur oylamanın da 18 Temmuz Pazartesi günü yapılması planlanıyor.

Son iki adayın 21 Temmuz Perşembe gününe kadar belirlenmesi hedefleniyor. Ardından yaklaşık 160 bin Muhafazakar Parti üyesi, iki isimden birinin parti lideri ve başbakan seçilmesi için oy kullanacak.

Aday isimler şöyle:

  • Dışişleri Bakanı Liz Truss
  • Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak
  • Maliye Bakanı Nadhim Zahawi
  • Eski Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt
  • Başsavcı Suella Braverman
  • Kemi Badenoch
  • Tom Tugendhat
  • Penny Mordaunt

Adaylar enflasyon ve hayat pahalılığı ile mücadeleyi kampanyalarının merkezine almış durumda. Hunt, vergi indiriminin çözüm olduğu görüşünü dile getirdi. Ancak Sunak vergi indirimlerinin beklemesi gerektiğini düşünüyor.

Truss ise son dönemde vergilere getirilen artışın “zamansız olduğunu” ve halkın üzerindeki yükü hafifletmek için vergilerin azaltılması gerektiğini söyledi.

RAAB VE SHAPPS’TAN SUNAK’A DESTEK

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps yarıştan çekilip, Sunak’a destek verdiğini açıkladı. Başbakan Yardımcısı Dominic Raab da Sunak’a destek verdi. Raab, Sunak’ın, İngiltere’yi zorlu ekonomik dönemde yönetecek kabiliyete sahip olduğunu söyledi.

Kültür Bakanı Nadine Dorries ve Brexit’ten sorumlu Devlet Bakanı William Rees-Mogg ise Truss’a destek verdiklerini açıkladı. 5 Eylül’de de seçimi kazanan isim kamuoyuna açıklanacak.

Başbakan Boris Johnson Pazartesi günü Muhafazakar Parti liderliğinden istifası sonrası ilk kez gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Boris Johnson’a, liderlik yarışında hangi adayı destekleyeceği soruldu. Johnson bu soruya, “Destek vererek hiçbir adaya zarar vermek istemem” yanıtını verdi.

7 Temmuz’da istifasını açıklayan ve partisinin yeni lideri seçilene dek başbakanlık görevini sürdüreceğini duyuran Johnson, kabinesindeki bakanları kendisinin yanında olmaları için ikna etmeye çalıştığını ancak başarısız olduğunu söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.