Hudut kapılarında yoğunluk var: 578 bin gurbetçi giriş yaptı

Araçlarıyla yaşadıkları ülkelerden yola çıkanlar, ağır olarak Kapıkule Hudut Kapısı’ndan ülkeye giriş yapıyor.

25 Haziran’dan beri 578 bin gurbetçi giriş yaptı

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü datalarına nazaran, 25 Haziran’dan bu yana Bulgaristan’a açılan Kapıkule Hudut Kapısı’ndan ülkeye, 430 bin gurbetçi giriş yaptı.

Hamzabeyli Hudut Kapısı’ndan 61 bin, Yunanistan’a açılan İpsala Hudut Kapısı’ndan 75 bin, Pazarkule Hudut Kapısı’ndan 12 bin gurbetçi ile toplam 578 bin gurbetçinin memleket hasreti bitti.

Hızlı geçişler için peron sayısı da artırıldı

Sınır kapılarında ise süratli geçişler için peronlarda gümrük memuru ve polis sayısının artırıldığı gözlendi.

Kapıkule Hudut Kapısı’nda peron sayısı, 10’dan 12’ye çıkarıldı.

Gurbetçiler, Kapıkule ve Hamzabeyli hudut kapılarından rahat geçmenin memnunluğunu doyasıya yaşadı.

“Türkiye’yi çok özledim”

Hollanda’dan ailesiyle yola çıkan Hakan Gülçiçek, Türkiye’yi çok özlediğini söyledi.

Türkiye’ye İsviçre ve İtalya’yı gezerek geldiklerini anlatan Gülçiçek, “Yollar çok uygun, kalabalık değil. Çok güzel geldik. İstanbul’a gidiyoruz daha sonra Trabzon sonra da Türkiye’yi dolaşacağız. Türkiye’yi çok özledim. Yemeklerini özlüyoruz. Ben musakkayı çok seviyorum. Bilhassa denizi özlüyoruz. Yorgunluğu atacağız. Beden değil de daha çok baş yorgunluğunu atacağız. Türkiye ona güzel geliyor.” dedi.

“Bekleme hiç yoktu”

Fransa’dan Türkiye’ye gelen Esra Ceylan da “Çok hoş geçti, bekleme hiç yoktu. Kayseri, Antalya, Kars, Sivas gezeceğiz. Evvel aile sonra gezme. 2 ay kalacağız.” diye konuştu.

“Hasret var, 40 yıldır yurt dışındayız”

Hollanda’dan Türkiye’ye gelen Erol Dulkadir ise “Kırşehir’e gideceğiz. 4 haftalığına geldik. Her sene 2 kez geliyorum. Bir kış, bir yazın geliyorum. Her şeyini özledim; havasını, suyunu, akrabalarımı, ülkemi özledim. Gelirken de bayrağın fotoğrafını çektim. Hasret var, 40 yıldır yurt dışındayız, o kadar olacak. Birinci İstanbul’a gideceğim; kaynanam, kayınbabam var ziyaret edeceğim sonra Ankara’ya geçeceğim. Ankara’da kızım var sonra da Kırşehir’e geçeceğim sonra da gezeceğiz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.