Gaia hipotezini bulan bilim insanı Lovelock doğum gününde öldü

İngiliz bilim insanı James Lovelock, 103. doğum gününde öldü. Lovelock, Dünya’nın iklimi ve sistemleriyle kendi kendini düzenleyen bir organizma topluluğu olduğunu ileri süren Gaia hipotezi ile tanınıyordu.

NPR’ın aktardığı habere nazaran, Lovelock’un ailesi 26 Temmuz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Lovelock’un İngiltere’nin güneybatısındaki konutunda “ailesiyle çevrili” olarak öldüğünü duyurdu. Aile, Lovelock’un altı ay evvel makûs bir formda düşmesinin akabinde sıhhatinin berbata gittiğini lakin altı ay öncesine kadar “hala Dorset’teki meskeninin yakınında kıyı boyunca yürüyebildiğini ve röportajlara katılabildiğini” belirtti.

Lovelock’un ailesi yayınladığı açıklamada şu tabirleri kullandı:

“Sevgili James Lovelock, dün 103. doğum gününde sevdikleri yanındayken, meskeninde öldü. Dünya tarafından bilimsel öncü, ‘iklim peygamberi’ ve Gaia teorisinin yaratıcısı olarak biliniyordu. Bizim için, sınırsız bir merak duygusu, yaramaz bir mizah anlayışı ve tabiat tutkusu olan sevgi dolu bir koca ve mükemmel bir babaydı.”

JAMES LOVELOCK KİMDİR?

1919’da doğup Londra’da büyüyen James Lovelock, İngiltere ve ABD’de kimya, tıp ve biyofizik okudu. 1940’larda ve 1950’lerde Londra’daki Ulusal Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nde çalıştı. Deneylerinden kimilerinde sıcaklığın canlı organizmalar üzerindeki etkisin inceledi dondurulmuş hamsterları başarılı halde hayat döndürdü.

Lovelock, 1960’larda California, Pasadena‘daki Jet Propulsion Laboratuvarı‘nda NASA‘nın ay ve Mars programlarında çalıştı. Mesleğinin birçoklarını büyük akademik kurumların dışında bağımsız bir bilim insanı olarak geçiren Lovelock, atmosferdeki ozon katmanına ziyan veren kloroflorokarbonları ve hava, toprak ve sudaki kirletici kalıntılarını ölçmek için kullanılabilen epeyce hassas bir elektron yakalama detektörü geliştirmesiyle iklim bilimine katkı sundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.