Ergin Ataman: Furkan’a saldırmak için soyunma odasına gittiler

A Ulusal Basketbol Grubu, 2022 Avrupa Şampiyonası A Kümesi’nde Gürcistan ile karşılaştı.

A Ulusal Ekip kümede birinci yenilgisini yaşarken, Gürcistan ise birinci galibiyetini elde etti.

Karşılaşmanın son döneminde ulusal oyuncu Furkan Korkmaz ile Gürcü basketbolcu Duda Sanadze ortasında gerginlik yaşanırken, iki oyuncu da diskalifiye edildi.

Sahada gerginlik yaşandı

A Ulusal Kadro’nun atağında pota altında Furkan Korkmaz’a yapılan faul sonrası gelişen gerginlikte Sanedze, ulusal oyuncunun yanına giderek diyaloğa girdi. Furkan Korkmaz ve Sanadze daha sonra birbirlerinin üzerine yürürken, ortaya giren öteki oyuncular olayın büyümesini engelledi.

Bu sırada Gürcistanlı taraftarların yer aldığı tribünlerden A Ulusal Kadro’nun yedek kulübesine hakikat yabancılar hususlar atıldı.

Gerginliğin bitmesiyle saha kenarında manzaraları izleyen hakemler, teknik faul verdikten sonra iki oyuncuyu da diskalifiye etti.

Ergin Ataman ihraç edildi

A Ulusal Basketbol Kadrosu Başantrenörü Ergin Ataman, maçın son kısmında oyundan ihraç edildi.

Tecrübeli başantrenör, ikinci uzatma kısımda Cedi Osman’a çalınan sportmenlik dışı faulden sonra yaptığı itirazların akabinde üst üste iki teknik faulle oyun dışında kaldı.

Saha içine girerek hakemlerin kararlarına sert reaksiyon gösteren Ataman, zahmetle soyunma odasına götürüldü.

“Maç esnasında soyunma odasına gidip Furkan’a saldırdılar”

Ergin Ataman, Gürcistan maçında ve sonrasında yaşanan olaylar hakkında açıklamalarda bulundu.

A Ulusal Kadro Başantrenörü Ergin Ataman; “Furkan soyunma odasına gittiği anda oynamayan Shengelia, takımda olan Bitadze Furkan’a saldırdılar. Bizim takım de içeri takım Furkan’ı koç odasına sakladılar. FIBA tertibinde bu türlü bir şey olması saçmalık. Bunlar esasen imgelerde ortaya çıkacak. Ben de diskalifiye olduğumda, koç odasına gittim. Gürültüleri duydum ve Gürcü polisinin kadromuzu ve idare konseyi üyelerimizi tartakladıklarını gördüm.” dedi.

“Maçta kural yanlışı vardı”

Maçta kural yanılgısı olduğunu söyleyen Ataman; “Maç saatinde yapılan bu tıp değişiklikler kural yanılgısına giriyor. Resmi olarak, anında, maç oynanırken yaptı itirazı. Bizi püskürttüler masadan. İspatıyla birlikte maçın sonucuna itiraz ettik. Maçın tekrarını yahut son 4.5 dakikanın tekrar oynanmasını istedik.” açıklamasında bulundu.

“Eski basketçilerin çocuklara ‘Yüreksizsiniz’ demesini kabul etmem”

Turnuvayla ilgili konuşan Koç; “Henüz bitmiş bir şey yok. Ekip olarak, bu olayların tesirinden kurtulup, aslanlar üzere uğraş edeceğiz. Burada bir ulusal ekip var. Turnuva bittikten sonra tenkit olabilir, beni eleştirsinler ancak turnuva sırasında dayanaklarını versinler. Eski basketbolcuların çıkıp da, bu çocuklara ‘Siz yüreksizsiniz’ demesini kabul etmem, etmiyorum. Geçmişte Ulusal Grup’ta oynayıp, hiçbir şey kazanamamalarına karşın, burada canını ortaya koyan çocuklara “yüreksiz” demeleri beni yaralıyor. Bu çocukları da yaralıyor.” kelamlarını sarf etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.