EGM’den bekçilerle ilgili yeni karar: Gündüz vazife almayacaklar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla çarşı ve mahalle bekçiliği uygulaması emniyet teşkilatı bünyesinde tekrar hayata geçirilmişti.

Gece gündüz vazifede olan bek.iler, yaya devriye misyonuyla kabahatin önlenmesi, şüphelilerin yakalanması ve sorumluluk bölgelerindeki asayişi sağlamada aktif rol oynuyor.

EGM’den yeni karar

Son olarak Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından bekçilerin yeni çalışma sistemiyle ilgili kararlar alındı.

Karara nazaran, çarşı ve mahalle bekçilerinin gündüz saatleri içerisinde vazife yapamayacağı belirlendi.

81 ile gönderilen karardaki yeni düzenlemeler

Yeni düzenlemedeki kararlar şu halde:

1- “Emniyet Genel Müdürlüğü’nden uygun görüş alan vilayetler dahil 81 ilin mülki amirliklerden aldıkları ‘gündüz çalışma olurları’ sonlandırılmıştır”.

2- Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin haftalık çalışma müddeti 40 saat olarak düzenlenecektir.

3- Günlük çalışma saatleri, misyon bölgesindeki güneşin batış ve doğuş saatleri temel alınarak bu aralıktaki vakit dilimi içerisinde belirlenecek.

4- Çarşı ve Mahalle Bekçileri, emniyet ve asayişin gerektirdiği haller ile güvenlik yahut kamu tertibi ile misyonu etkileyen mecburilik halleri haricinde çalışma mühletleri ve saatleri dışında çalıştırılamayacak.

5- Olağanüstü hal, terör, toplumsal olaylar, doğal afet, salgın hastalık, mevsim şartları vb. durumlarda güvenlik yahut kamu nizamı ile vazifesi etkileyen mecburilik halleri ortaya çıkması halinde Emniyet Genel Müdürü’nün teklifi ve Bakanlık Onayı ile çalışma müddetleri ve saatlerinin değiştirilmesi ve bu konuya daima riayet edilmesi buyruğu vilayet müdürlüklerine uygulanması üzere gönderildi.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.