Dışişleri Bakanlığı’ndan Pontus savlarına sert karşılık

Dışişleri Bakanlığı’nca, Yunanistan resmi makamlarının ‘Pontus’ argümanlarına ait sözlerinin, tarihi çarpıtmaya yönelik hezeyan dolu açıklamalar olduğu ve Türkiye tarafından reddedildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yunanistan resmi makamları tarafından mesnetsiz ‘Pontus’ tezlerinin yıl dönümü mazeretiyle yapılan ve tarihi bütünüyle çarpıtmaya yönelik hezeyan dolu açıklamaları külliyen reddediyoruz. Yunan makamlarının tarihi akıl dışı bir halde çarpıtma eforlarını ısrarla sürdürdüğünü görmek üzücüdür. Türkiye tersi lobilerin bu çarpık tezleri üçüncü ülkelerde gündeme taşıyarak kamuoyunu aldatmaya yönelik uğraşlarını da kınıyoruz” denildi.

“BARIŞ, İSTİKRAR İÇİN EFOR SARF ETMEYE DAVET EDİYORUZ”

Açıklamada, “Gerçekle bağdaşmayan yapay tarih anlatımlarından medet ummak yerine, Yunanistan’ın Anadolu’yu işgal ve istila teşebbüsü sırasında işlediği ve Müttefik Devletleri Tahkikat Komitesi raporunda yer aldığı üzere Lozan Barış Antlaşması’yla tespit edilmiş insanlık hatalarıyla yüzleşmesi daha makul bir tercih olacaktır. Keza bu savları ileri sürenlerin, 1821 Tripoliçe katliamı dahil, başta Türkler olmak üzere öbür dini yahut etnik kümelere karşı işlenen vahşet cürümlerini ve mezalimi hatırlamalarında da fayda olacaktır. Yunanistan’ı gerçekleri çarpıtmak yerine iş birliği temelinde barış, istikrar ve müreffeh bir gelecek için birlikte uğraş sarf etmeye davet ediyoruz” sözleri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.