Deniz Berktay, Kiev’den bildiriyor: Ukrayna: Savaş, gelecek yılda sürebilir

Zalujniy yaptığı açıklamada, mevcut savaşın hem kapsadığı alan prestijiyle hem de gerek Rus gerekse Ukrayna tarafının asker sayısı ve kullandıkları silahlar prestijiyle mahallî bir çatışma niteliğiden çıkarak büyük çaplı bir savaşa dönüştüğünü belirtti. Ukrayna Genelkurmay Lideri, Rusya’nın Ukrayna’nın doğu bölgelerini ele geçirme planından vazgeçmemesi nedeniyle savaşın 2023’te de devam etmesinin mümkün olduğunu kaydetti.

Öte yandan, Ukrayna ordusu, güneyde yürüttüğü harekâta ek olarak kuzeydoğudaki Harkov vilayetinde de bir karşı taarruza girişti. Ukrayna’nın ikinci büyük kenti olan Harkov’un yakınlarında Rus işgali altındaki Balakleya ilçesine taarruza geçen Ukrayna kuvvetleri, burada Rus askerleriyle çatışmaya girdi. Bahisle ilgili Rusya ve Ukrayna’dan, birbiriyle çelişen haberler geliyor.

GAZPROM REKLAMI

Rus doğalgaz kuruluşu Gazprom’un evvelki gün toplumsal medya üzeridnen yayımladığı reklam klibi dünyanın gündemine oturdu. Kelam konusu klipte, doğalgaz vanasının kapatıldığı ve akabinde Avrupa’nın başşehirlerinin kışın soğukta nasıl dondukları gösteriliyor ve fonda Rusça olarak “Bu kış uzun olacak” müziği çalıyor. Ukrayna’nın da bu kışı nasıl atlatacağı merak ediliyor. Başka taraftan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın kışı kolaylıkla atlatabilmesi konusunda ellerinden geleni yapacaklarını lisana getirdi. Rusya’da da birtakım uzmanlar Kremlin idaresinin Avrupa’nın Rus doğalgazına bağımlılığı konusunu abarttığı ve ABD’nin sıvılaştırılmış doğalgaz takviyesi ve Norveç’in doğalgaz ihracatını artırmasıyla bu kışı Avrupa ülkelerinin bir halde atlatabileceği değerlendirmesinde bulunuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.