CHP’li Yunus Emre: Kılıçdaroğlu ahengi sağlayacak tek insan

Türkiye’de 2023 yılında yapılacak seçimlere 1 yıldan az bir müddet kaldı. CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Yunus Emre, seçimlere ve mümkün adaylara dair Cumhuriyet’e açıklamalarda bulundu.

“SORUNUN KAYNAĞI BU SİSTEM”

Emre, tek adam rejiminin ülkenin tüm alanlarını olumsuz etkilediğini belirtti. Emre, “Yapılacak seçim Türkiye için büyük ehemmiyet taşıyor. Yalnızca Cumhurbaşkanı seçmek değil sıkıntı. Problem, ismine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dedikleri ucube idareden çıkıp çıkmamak. Tek adam rejimi, Türkiye’nin ekonomik performansını, dış siyasetteki durumunu, eğitim, sıhhat tüm alanlardaki gelişmeleri olumsuz etkilemiştir. Türkiye tüm bahis ve alanlarda küme düşen bir ülke durumuna geldi. Önümüzdeki seçimlerde Türkiye’nin ‘ucube sistem’den çıkıp çıkmaması bakımından değer taşıyor. 2018’den itibaren ülkede kıymetli meseleler yaşındı. Sorunlarun kaynağı aslında bu sistem” dedi.

“MUHALEFET ÇOĞUNLUĞU YAKALADI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına CHP Önderi Kılıçdaroğlu’nun aday olarak çıkması gerektiğini belirten Emre münasebetlerini ise şöyle anlattı:

Kılıçdaroğlu’nun aday olması için birçok sebep var. Bugün muhalefetin ulaştığı durum değerlendirildiğinde muhalefet seçmenlerde çoğunluğu yakalamış durumda. Çoğunluğu yakalayabilmemizin sebebi Kılıçdaroğlu’nun oluşturduğu ittifak siyaseti. Bu nedenle bu ittifakı hem sürdürmek hem de pekiştirmek gerekiyor. Kılıçdaroğlu bunu yönetebilecek bir başkan. Muhalefet seçimleri kazanacak, ben bunu görüyorum. Seçimlerden sonra Türkiye’nin kaygan bir yere girmemesi lazım. AKP’nin seçimlerden sonra birçok tuzakları olacak. Muhalefetin muvaffakiyetini engellemeye çalışacaklar. Bundan ötürü ahenk içinde ilerlememiz lazım. Kılıçdaroğlu bunu yapacak yegane insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.