Bolu’da gün batımı sonrası piknik yapmak yasaklandı

Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, kent genelindeki tabiat ve ulusal parklar ile mesire alanları ve orman içi dinlenme yerlerinde piknik yapılmasının gün batımına kadar özgür olduğunu bildirdi.

Şentürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilkbaharın akabinde gelen yaz mevsimiyle yurrtaşların piknik yapma ve ormanda dinlenme isteklerinin arttığını söyledi.

ORMAN YANGINLARINA SEBEBİYET VEREBİLİR”

Piknik hedefli kullanılan yerlerde dikkat edilmesini ve orman yangınlarına sebebiyet verecek alanlarda piknik ateşi yakılmamasını isteyen Şentürk, “Özellikle çam çeşitlerinin olduğu yerlerde piknik yahut bahçe paklığı üzere ateşlerin yakılması orman yangınlarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu yerlerde mümkün mertebe piknik yapmaya müsaade etmeyeceğiz. Bizim esasen orman teşkilatının gösterdiği piknik ve mesire yerlerimiz var. Vatandaşlarımızın bilhassa bu yerleri tercih etmelerini istiyoruz” diye konuştu.

Bolu’da son 10 yılın ortalamasına bakıldığında yılda ortalama 32 yangın çıktığını aktaran Şentürk, bu yangınlarda tahrip olan 700 dönüm alanın en kısa müddette ağaçlandırıldığını söz etti.

Şentürk, orman yangınlarının önlenmesi ismine bilinçlendirme ve bilgilendirme faaliyetlerinin sürdüğüne işaret ederek, “Orman Genel Müdürlüğümüzün başlattığı 100 bin orman gönüllüsü projesi kapsamında bölge müdürlüğümüzde de 860 orman gönüllüsü maksadı vardı. Şu ana kadar 1015 orman gönüllüsü kaydını yaptık. Bunların da eğitimlerini tamamlamak üzereyiz. 13 yangın gözetleme kulemiz var. Onların da tamir ve bakımları yapıldı. Şu an orman yangınlarına karşı gözetlemeye hazır durumdayız” bilgisini verdi.

“BAZI YERLERDE ATEŞ YAKILMAMASI İSTİKAMETİNDE KARAR ALDIK”

Şu anda ormanlara giriş ve çıkışların yasaklanması konusunda alınan rastgele bir karar olmadığını vurgulayan Şentürk, şunları kaydetti:

“Yalnız vilayetimizde orman yangınına hassas olan birtakım yerlerde ateş yakılmaması tarafında biz kararlarımızı aldık. Bu bölgelerde vatandaşlarımızın piknik yapmamalarını istiyorum. Bolu’da Yedigöller Ulusal Parkı, Abant ve Gölcük, Sünnet Gölü, Aladağ Göksu, Beşpınarlar, Kargalıgölcük, Mudurnu Sülüklügöl, Kıbrıscık Karagöl ve Ayıkayası tabiat parkları ile ilçeler ve vilayet merkezlerinde bulunan mesire alanları ve orman içi dinlenme yerlerinde piknik yapılması gün batımına kadar hür bırakılmıştır. Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında müsaade verilen yerlerde mangal, semaver, ateş yakılmasına saat 20.00’den sonra müsaade edilmeyecektir.

Tüm orman alanları ve bilhassa Gürdek-Paşabükü, Doruk-Ayseki Köprüsü’ne kadar, Yeniçağa-Çapak Orman Deposu, Gerede-Aktaş ortasındaki kara yollarının kenarlarında, Sünnetgölü Tabiatı Müdafaa Alanı’nda ve üstte belirtilen piknik alanlarına giden ana yolların kenarlarında piknik yapılması yasaklanmıştır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.