Bolu’da EGEDES uygulaması yapılıyor

ASELSAN AŞ tarafından yerli, milli yazılım ve teknoloji kullanılarak geliştirilen Taşınabilir Plaka Tanıma Sistemi (MPTS) aygıtlarının yerleştirildiği EGEDES aracı, Anadolu Otoyolu’nun Bolu Dağı Tüneli, Yeniçağa, Dörtdivan ve Gerede bölümleri ile D-100 ve D-750 kara yolunun Bolu vilayet sonu içinde kalan kısımlarında dönüşümlü denetim yapıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü takımlarının denetiminde gerçekleştirilen kontrollerde, egzoz muayenesini yaptırmayan araçlar gerek park gerekse seyir halindeyken plakalarından tespit ediliyor.

“GELİŞEN TEKNOLOJİYLE KONTROLLER DAHA SAĞLIKLI, SÜRATLİ VE KUSURSUZ YAPILIYOR”

Projeye ait AA muhabirine bilgi veren Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Oğuzhan Kurt, gelişen teknolojiyle gerçekleştirilen kontrollerin daha sağlıklı, süratli ve yanlışsız formda yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde her alanda gelişen ve büyüyen Türkiye’nin teknolojik manada da çok büyük atılımlar gösterdiğini anlatan Kurt, “Teknolojiden de faydalandığımız için bilgilerimiz daha sağlıklı, inançlı ve daha pratik tahliller getiriyor bize. Sistem, ASELSAN’ın geliştirdiği yazılım vasıtasıyla internet üzerinden sisteme tanımlanmış olan araç plakalarını sorguluyor. Araçla ilgili her türlü bilgiyi edinebiliyor. Bizimle ilgili olan kısımda da egzoz ölçümünü yaptırıp yaptırmadığı bilgisini aygıtımız kayıt altına alıyor. Egzoz emisyon ölçümü yapılmamışsa bununla ilgili yasal müeyyide başlatılıyor.” diye konuştu.

Kara yolları güvenliği açısından değer arz eden EGEDES’i vilayet genelindeki tüm yollarda kullanabildiklerini lisana getiren Kurt, “Bolu, bilindiği üzere otoban ilişkileri ile büyük kentlerimize çok yakın bir lokasyonda. Bu anlamda trafik geçişi ve yoğunluğu çok fazla. Bolu’nun genel olarak trafiğinin ağır olduğu yerlerde, otobanda ve öteki devlet yollarında takımlarımız egzozla ilgili çalışmayı rutin olarak gerçekleştirecek.” dedi.

Kurt, hedeflerinin vatandaşları bilgilendirmek ve egzoz muayenesini yaptırmaya teşvik etmek olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.