Bitcoin Kritik Bölgede! Traderler Hangi Seviyeleri Bekliyor?

Bitcoin’in teknik ölçümleri, 17.600 dolardan bu yana hafif iyileşmeler olduğunu göstermektedir. Ancak balinalar ve piyasa yapıcılar, başka bir bozulma riskine karşı önlem almaktadır. Ayrıca önlem gerektiğini belirtmeye devam etmektedirler. 18 Haziran’daki 17.600 dolara düşüşün ardından Bitcoin yatırımcıları arasında hafif bir umut duygusu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kısa vadede bir yükselen model gerçekleştirerek 21.000 dolara yükseliş gösterdi.

Devlet yetkililerinden gelen son olumsuz açıklamalar yatırımcı iyimserliğini engellemeye devam etti. İsviçre Ulusal Bankası (SNB) başkan yardımcısı Thomas Muser, yakın zamanda açıklama yaptı. Kripto endüstrisinde mevcut finansal düzenlemelerin uygulanması halinde merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminin varlığının sona ereceğini söyledi. 26 Haziran’da The People’s Daily’de yayınlanan bir makale, şimdi Terra Classic (LUNC) olarak yeniden adlandırılan Terra’dan (LUNA), ağın çöküşünden ve yerel Blockchain uzmanı Yifan He’den, kriptodan bir ponzi şeması olarak bahsetti. “Bitcoin dahil tüm düzenlemeye tabi olmayan kripto birimleri, benim anlayışıma dayanan ponzi planlarıdır” açıklamasında bulunmuştur.

24 Haziran’da, Singapur Para Otoritesi’nin (MAS) baş fintech yetkilisi Sopnendu Mohanty’de açıklamada bulundu. Açıklamaya göre, kripto para birimi endüstrisinden herhangi bir dolandırıcılığa karşı “acımasız ve amansız bir şekilde sert” olacağına dair söz vermiştir. Sonuç olarak, 20.000 doların destek olduğunu düşündüğü için Bitcoin yatırımcıları karışık duygularla karşı karşıyadır. Bu arada bazı yatırımcılar, küresel bir durgunluğun riskli varlıklar üzerindeki etkisinden korkmaktadır. Bu nedenle, yatırımcılar daha yüksek bir gerileme ihtimalini fiyatlayıp fiyatlandırmadığını anlamak için türev piyasa verilerini analiz etmeye devam etmektedir.

Bitcoin vadeli işlemleri dengede hareket ediyor!

Perakende yatırımcılar, fiyatları normal spot piyasalardan farklı olduğu için genellikle aylık vadeli işlemlerden kaçınmaktadır. Yine de bu yatırım aracı, fonlama oranı dalgalanmasından kaçındıkları için profesyonel yatırımcıların tercih ettiği araçlardır. Sabit aylık sözleşmeler genellikle spot piyasalarda hafif bir primle işlem görür. Ayrıca yatırımcılar anlaşmayı durdurmak için para kazanmayı hedeflerler. Sonuç olarak, vadeli işlemler sağlıklı piyasalarda yıllık yüzde 5 ila yüzde10 primle işlem görmektedir. Ayrıca bu özelliğin kripto pazarlarına özel olmadığını belirtmemiz gerekmektedir.

Bu gösterge azaldığında veya negatife döndüğünde, gerileme olarak bilinen bir duruma işaret etmektedir. Ayrıca endişe verici, düşüş eğilimi gösteren bir kırmızı bayrak olarak karşımıza çıkmaktadır. Bitcoin 17.600 dolara düşerken ortalama primin negatif alana zar zor dokunması dikkat çekicidir. Halihazırda son derece düşük bir vadeli işlem primi (temel oran) bulundurmasına rağmen piyasa, kaldıraç alıcıları ve satıcılar arasında dengeli bir talep bulunmaktadır.

Bazı ölçümler, madencilerin önemli miktarda BTC satmasının ardından Bitcoin’in 18 Haziran’da dibe vurmuş olabileceğini gösteriyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, bu kapitülasyonun zaten gerçekleştiğini göstermektedir. Balinaların ve arbitraj masalarının ayarlanması bu tarz durumlarda biraz zaman alabilmektedir. Riskin hafifletildiğine dair kanıt bulunana kadar, Bitcoin muhtemelen 22.000 doların altında işlem görmeye devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.