Bilim insanları: Potasyum bazlı besinler bayanlara düzgün geliyor

Bilim insanları, potasyum bazlı besinlerin kalp sıhhatine güzel geldiğini duyurdu. Ancak uzmanlar, bunun yalnızca bayanlar için gerçek olduğunun altını çizdi.

Hollanda’da yapılan bir araştırma avokado üzere potasyum oranı yüksek olan besinlerin kalp ve damar sıhhati için uygun olduğunu duyurdu. Lakin bilim insanları avokadonun bu yararından yalnızca bayanların faydalanabildiğini açıkladı.

Amsterdam Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan araştırmayı yürüten profesör Liffert Vogt, “İncelemelerimiz sonucunda potasyum bazlı besinlerin kalp sıhhati için tesirinin çok büyük olduğunu ortaya çıkardı. Lakin şirketler sodyum bazlı tuzun yerine yeni alternatifler kullanmalı” dedi. Bilim insanları işlenmemiş besinler tüketilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Son periyotta bütün dünyada süratle yayılan ve tanınan bir besin olan avokadoda ağır oranda potasyum olduğuna dikkat çeken bilim insanları, günde 1 gram avokado yemenin yararlarını açıkladı. Uzmanlar ayrıyeten 3 muz ve 3 bardak sütte de misal bir yarara rastlandığını açıkladı.

Uzmanlar, 20 yıl boyunca yaşları 40 ile 79 ortasında değişen 25 bin iştirakçinin datalarını inceledi. İştirakçiler beslenme alışkanlıkları ve tansiyon üzere datalarını paylaşarak günde ne kadar potasyum aldıklarını duyurdu. Bilim insanları bunun sonucunda avokado ve muz üzere besinlerin yararını ortaya koydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.