Beyaz eşya satışları azaldı, Euro’daki düşüş kesimi zorluyor

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (TÜRKBESD) yılın birinci yarısına ait iç pazardaki satış ve ihracat bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran, beyaz eşya iç satışları yılın birinci yarısında yüzde 8 düşüşle 4.3 milyon adede indi.

İhracata bakıldığında ise, haziranda altı ana eser kümesindeki ihracatın yüzde 6 düşüşle 2.1 milyon adede gerilediği görüldü. Beyaz eşya ihracatı 2022 ocak-haziran periyodunda yüzde 1 artışla 12.9 milyon adede çıktı.

YIL SONUNDA DARALMA BEKLENTİSİ

TÜRKBESD yetkililerine nazaran, beyaz eşyada yıl sonunda iç pazarda geçen seneye kıyasla daralmış bir pazar gözlemlenecek, ihracat ise geçen yıla paralel yahut geçen yılın biraz üzerinde olacak.

TÜRKBESD Lideri Can Dinçer, “Veriler, ham husus ve güç fiyatlarındaki artış, Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş, en büyük ihracat pazarlarımızda enflasyonun yükselmesi üzere aksiliklere karşın, güçlü ihracatımızı koruduğumuzu gösteriyor. İç satışlarda düşüş eğiliminin devam ettiğini görüyoruz” dedi.

“ÖTV KALDIRILSIN”

Dinçer, “Ham unsur fiyatlarındaki artış, tedarik ezaları ve Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşın bu şartları daha da ağırlaştırmasıyla, 2022 öngördüğümüz üzere global ölçekte sıkıntı bir yıl oluyor” dedi.

İç pazarda daralmanın yılın başından bu yana devam ettiğine dikkat çeken Dinçer, “Tüketicilerin alım gücünü desteklemek üzere kredi kartı taksit sayılarının artırılmasının yararlı olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Dinçer, “Ayrıca, ÖTV’nin kaldırılması tüketicilerin muhtaçlıklarını daha rahat karşılamasını sağlayarak, talebi artıracak, üretimin de güçlü halde devam etmesini sağlayacaktır” diye konuştu.

“MALİYETLER DOLAR BAZLI”

Dinçer ayrıyeten, Euro-dolar paritesindeki eşitlenmenin de bölümü olumsuz etkilediğine dikkat çekerek şöyle dedi: “İhracatımızın çok büyük kısmı eurozone bölgesine, maliyetler ise dolar bazlı. Parite bizi zorlayabilecek bir husus.”

Öte yandan, toplantının kıymetli gündem hususlarından biri de beyaz eşyanın ana girdisi olan yassı çelik eserlerine yönelik damping tedbirleri oldu.

TÜRKBESD İdare Şurası Üyesi Mehmet Yavuz, yassı çeliğin, beyaz eşya kesiminin maliyet masraflarının ortalama yüzde 17’sini oluşturduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.