Baklavada fıstık yerine ıspanak ve bezelye… Ayırt etmek çok sıkıntı

Son günlerde ‘Ispanaktan Antep Fıstığı’ üretiminin anlatıldığı görüntü, toplumsal medyada gündem oldu. Görüntüde ıspanağı farklı süreçlerden geçirildikten sonra antep fıstığı görünümüne getirilip, baklavanın içerine konulduğu görülüyor. Görüntüyü çeken kişi bu tanımı bir baklava ustasından aldığını belirtiyor. Yeşil rengi nedeniyle ufalanıp fıstıkmış üzere satılan eseri ayırt etmek ise çok güç

Besin Mühendisleri Odası Antalya Şube Lideri Ali Manavoğlu, baklavada fıstık yerine yeşil renkli sebzeler kullanıldığını ve bunu ayırt etmenin çok sıkıntı olduğunu söyledi.

Taklit ve tağşiş olaylarının görüntülerle yasallaştırılmasının yanlışsız olmadığını söyleyen Manavoğlu, “Geçen günlerde toplumsal medyada çıkan görüntüde bir kişi ıspanaktan güya fıstıkmış üzere bir manzara elde ediyor. Bunu da fıstıklı baklavaymış üzere tüketiyor. Büyük firmalar bunlara çok dikkat ediyor. Lakin kimi firmalar bu eserleri ucuza mal edebilmek için bu biçim yollara başvurabiliyor. Görüntülerle bu türlü hilelerin legalleştirilmesi olağan değil” diye konuştu.

UCUZ BAKLAVAYA DİKKAT

Tatlı üreticilerinin fıstığın stoklanması ve fiyatından ötürü fıstıklı baklava üretmeyeceklerini açıkladığını da hatırlatan Manavoğlu,

“Şu an fıstıklı baklavanın fiyatı 250 liraya kadar ulaşıyor. Birtakım yerlerde bu fiyat 80 liraya kadar düşüyor. Fıstığın kilogram fiyatı bu kadar artmışken, uygun fiyatlı fıstıklı baklava görünce aklımızda soru işareti oluşması lazım” sözlerini kullandı.

Taklit ve tağşiş içeren eserlerin listesini bakanlığın daha sık yayınlaması gerektiğini belirten Manavoğlu, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Baklavada fıstık yerine yeşil renkli sebzeler, bezelye, ıspanak üzere eserler kullanılabiliyor. Bu eserlerin yeşil renginden faydalanarak, ufalanıp fıstıkmış üzere satılabiliyor. Bunu ayırt etmek çok sıkıntı.

Şerbetle birlikte tüketilirken fıstık tadı geride kalabiliyor. Tüketicinin bunu açıp, bakıp anlaması çok sıkıntı. Ortaya az ölçüde Antep fıstığı koyulduğu için anlamak zorlaşıyor.” (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.