Bakan Nebati’den ‘Türkiye IMF’den 6,5 milyar dolar borç aldı’ argümanına cevap

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin Memleketler arası Para Fonu’ndan (IMF) borç aldığına ait açıklamaların gerçek dışı olduğunu belirterek, “IMF ile bu mevzuda bir muahede imzalanmamış ya da program bağına girilmemiştir. Bu imkân, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır” dedi.

Bakanı Nebati, Türkiye’nin IMF’den 6,5 milyar dolar borç aldığı yolundaki savlara toplumsal medya hesabı üzerinden karşılık verdi.

Nebati’nin, Twitter’dan yaptığı paylaşımda şu sözleri kullandı:

“Sayın Prof. Bilge Yılmaz, dün katıldığınız bir yayında Türkiye’nin IMF’den 6,5 milyar dolar borç aldığını tez etmişsiniz. Ya mevzuyu bilmiyorsunuz ya da bilip çarpıtıyorsunuz. İki durum da sizin isminize üzücü. Ben size durumu anlatayım; Memleketler arası Para Fonu (IMF) üye ülkeleri desteklemek hedefiyle SDR (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tahsisatı, öteki bir sözle şartsız rezerv takviyesi sağlamaktadır. SDR tahsisatları üye 190 ülkeye kota hisseleri oranında yapılmaktadır.

Geçtiğimiz yıl; ABD’ye 112,9 milyar ABD doları, Almanya’ya 36 milyar ABD doları, Güney Afrika’ya 4,15 milyar ABD doları fiyatında rezerv imkânı sağlanmıştır. Türkiye’ye ise IMF’deki kota hissesine karşılık gelmek üzere 6,3 milyar ABD doları tahsis edilmiştir. IMF ile bu hususta bir muahede imzalanmamış ya da program alakasına girilmemiştir. Bu imkân, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır. Türkiye’nin IMF’den borç aldığına ait açıklamalar gerçek dışıdır. Bu konularla ilgili geçmişte de yapılan tezviratlara ait 26 Ağustos 2021’de yapılan Bakanlığımızın basın duyurusu linkini sizin için tekrar bırakıyorum. https://www.hmb.gov.tr/duyuru/basin-duyurusu” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.