Bakan Fatih Dönmez : 25-30 yıldır bu kesimin içindeyim, bu türlü bir artışın yaşandığını ben hatırlamıyorum

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AKP İstanbul Vilayet Başkanlığı tarafından düzenlenen “Yüz Yüze 100 Gün Programı” kapsamında Beykoz ilçesinde vatandaşlarla ve partililerle buluştu.

Dönmez, Türkiye’nin doğal gaz muhtaçlığının tamamının ithal kaynaklardan karşılandığını vurgulayarak “Ülkemizde ne güç kaynakları açısından ne de besin kaynakları açısından kahır yaşanmadı” savını ileri sürdü.

Küresel güç fiyatlarının katlandığını ve Türkiye’nin doğalgaz muhtaçlığının tamamının ithal kaynaklardan karşılandığını vurgulayan Dönmez, “Yaklaşık 25-30 yıldır bu bölümün içindeyim. Fiyatları da piyasaları da yakından takip ederim. Bu türlü bir artışın yaşandığını ben hatırlamıyorum. 2 sene evvel bin metreküp doğal gaz 150 dolardı. Artık yaklaşık 2 bin 500 dolar” dedi.

“İstanbul’da birinci misyona geldiğimizde doğal gaz abone sayısı 110 bindi. Dün İstanbul’da tüm köyler dahil doğal gazı nasıl götürdüyse birebir başkanımızın talimatıyla 81 ilin tamamı doğal gaza kavuşmuş durumda. 2002’de yalnızca 5 vilayette ve 50’nin üzerinde ilçede doğal gaz vardı. Artık 81 ilin tamamında 650’nin üzerinde yerleşim ünitesinde doğal gaz kullanıyoruz. Nüfusumuzun yüzde 80’i doğal gaza kavuşmuş durumda” argümanlarında bulunan Dönmez, “Küresel besin probleminin tahlilinde Sayın Cumhurbaşkanımızın üstlenmiş olduğu misyonu bizi seven sevmeyen herkesin takdir ettiğini de gördük” dedi.

Dönmez şunları kaydetti:

  • Yaklaşık 25-30 yıldır bu bölümün içindeyim. Fiyatları da piyasaları da yakından takip ederim. Bu türlü bir artışın yaşandığını ben hatırlamıyorum. 2 sene evvel bin metreküp doğal gaz 150 dolardı. Artık yaklaşık 2 bin 500 dolar. İki hafta evvel 3 bin 500 dolarlara kadar çıkmıştı. Petrolün varil fiyatları salgın devrinde 50 doların altına gerilemişti, 140 dolara çıktı. Artık de 90-100 dolar bandında bir fiyat seyri kelam konusu.

“7-8 BİN LİRAYI VATANDAŞIMIZA YANSITMADAN KAYNAĞINDA KARŞILADIK”

  • İlk günden bu yana Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetiyle ve talimatıyla bunu mümkün olduğu kadar kendi kaynaklarımızdan ve bütçemizden karşılayacağız. Vatandaşımıza bunu en az biçimde yansıtmaya çalışacağız. Gerçekten geçtiğimiz yıl elektrik ve doğal gazda uyguladığımız sübvansiyon ölçüsü 100 milyar liraya ulaşmıştı. Bu yıl yalnızca doğal gazdakini söyleyeyim. Birinci 6 ayda sübvansiyon meblağımız 150 milyar lira oldu. Yaklaşık olarak, birinci 6 ayda kişi başı 1800 – 2 bin liralık bir katkı sağladık. 4 kişilik bir aile örneğinden birinci ayda 7-8 bin lirayı vatandaşımıza yansıtmadan kaynağında karşılamış olduk. Bu, ikinci yarı yılda da tıpkı halde devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.