AYM’den ‘Millet İttifakı’ kararı: Millet Partisi’nin başvurusu reddedildi

Anayasa Mahkemesi (AYM), Millet İttifakı’nın partilerinin hükmî kişilik ismi olan “millet” sözcüğünü kullanmasının hukuka alışılmamış olduğu öne sürerek dava açan Millet Partisi’nin başvurusunu kıymetlendirdi. AYM, Millet Partisi’nin başvurusunu reddetti.

Millet Partisi Genel Lider Yardımcısı Rafet Kaya, kanunlarda, “siyasi parti siciline kayıtlı bulunan siyasi partilerin isimlerinin, amblemlerinin, rumuzlarının, rozetlerinin ve gibisi işaretlerinin motamot yahut iltibasa mahal verecek biçimde öteki bir siyasi parti tarafından kullanılamayacağının” karar altına alındığını belirtmişti.

Millet Partisi’nin isminin, öbür siyasi partiler kümesi tarafından kullanıldığını söz eden Kaya, “Öyle ki ‘Altılı Masayı’ oluşturan siyasi partilerimiz, Millet Partisi yetkililerince türlü vakitlerde nezaketle yapılan ikazları dikkate almamışlardır. Fakat siyasi etiğe ve mevzuatımıza muhalif olarak ittifak bileşeni partiler hukuk dışı tavırlarını sürdürmüşler bazen de mesnetsiz açıklamalarda bulunmuşlardır” demişti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.