Ayhan Bilgen CHP ve HDP’nin 15 Temmuz öncesinde yaptığı pazarlığı anlattı

SES Partisi Genel Lideri Ayhan Bilgen, TVNET’te yayınlanan Sert Sorular programında gündeme ait açıklamalarda bulundu.

Taha Hüseyin Karagöz’ün “2016 yılında darbeden yaklaşık 2 ay evvel, milletvekillerinin dokunulmazlığının tartışıldığı devirde CHP ile HDP ortasında yapılan bir görüşmede HDP’nin CHP’ye ‘Sizin dokunulmazlıkların kaldırılmasına takviye vermeniz hem bizim hem de sizin içerinizdeki birtakım milletvekillerinin yargılanmasına ve diğer sonuçlara neden olabilir’ tasasının iletilmesine karşı CHP’nin de ‘Merak etmeyin dokunulmazlıkların kaldırılmasının akabinde iktidar bu stil bir atılım yapmaya fırsat bulamayacak.’ çıkışının geldiğini, bundan bir iki ay sonra bir darbenin gerçekleştiğini biliyoruz. Bu türlü bir şey oldu mu?” formundaki sorusunu yanıtlayan Bilgen, dikkat çeken açıklamalar yaptı.

“ASKERLERİN BEKLENTİLERİNİ BİR VEKİL CHP’YE TAŞIDI”

Kendisinin o denli bir görüşmede bulunmadığını belirten Bilgen, “Ama birkaç ismin bilhassa de dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda CHP’yi ikna etmek için özel bir rol oynadığı ve inisiyatif kullandığı bize de yansıyan bilgilerdendi. Bilhassa daha Genel Kurmay kökenli bir bilgilendirme olduğu, CHP’nin bir formda ikna edildiği istikametinde bir bilgimiz var. Bu kaynaklardan teyit edebileceğimiz bir şey değil bugün itibariyle. Askerlerin bu mevzuda dertlerini, beklentilerini CHP içine taşıyan bir siyasetçi olduğu, CHP’nin dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda bu türlü ikna edildiği argüman edildi.” dedi.

“GİZEMLİ BİR OYLAMA TABLOSU VAR”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun o periyotta dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı olduğuna vurgu yapan Bilgen, “Lakin daha sonra gizemli biçimde yapılmış, izahı net bir halde yapılmamış bir oylama tablosu var. İnsanların dokunulmazlığın kaldırılması tarafında oy kullanmaya ikna edildiği konusunda bir irtibat misyonunun gerçekleştiğini söz etmişlerdi.” sözlerini kullandı.

“Darbeden çabucak evvel olması konusunda öteki spekülasyonlar da var.” diyen Bilgen, “Darbeden çabucak evvel neredeyse darbe beklentisinin bir kadro mahfillerde gündemleştirildiği, paylaşıldığı, hatta bir ölçü tarih de vererek dışarı çıkılmaması üzere… Spekülasyonlar tabi bunlar. Siyasette her türlü vesayete karşı çıkmak demokratik ahlakın olmazsa olmazıdır. Kim tarafından manipüle edilirse edilsin vesayet odağı neresi olursa olsun siyasetçinin bunun karşısında durması lazım. Bu manada uygun müdahale, yeterli vesayet olmaz, olamaz. Münasebetiyle demokrasinin olmazsa olmazı galiba her türlü vesayete karşı çıkmaktır.” açıklamasında bulundu.

İSİM VERMEDEN CHP’Lİ ÇİÇEK’İ İŞARET ETTİ

Bahsettiği asker kökenli CHP’linin kim olduğu sorulan Bilgen, isim vermeden CHP’li eski vekil Dursun Çiçek’i kastederek şunları söyledi:

Galiba izleyenler iddia etmişlerdir. Vakit zaman Kürt sorunu ile ilgili de mert telaffuzlar kullanan, son tezkere oylamasından sonra da CHP’nin tezkereye hayır vermesinden sonra da bir televizyon programında ‘İhtiyaç olsaydı evet dedirtirdik’ manasına gelecek bir yaklaşımda bulunan biri. Ben bu tip yaklaşımları siyaseten çok şık bulmam. Partinin özgür iradesiyle bir şaibe duyulacak bir durumdur. Üniformalarımızı, apoletlerimizi bazen çıkarttığımızı sanıyoruz ancak galiba zihin dünyamızda bunu yapamıyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Dursun Çiçek’in CNN Türk’te katıldığı bir programda “Eğer ‘Hayır’ üzere bir risk olsaydı biz de devreye girerdik, herkes de devreye girerdi, ‘evet’e çevirirdik. Ancak o denli bir risk yok. Daha rahat bir karar verdiler. Ben mesela devreye girmedim, ‘hayır’ demelerine. Zira o denli bir risk yoktu.” tabirlerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.