Artan fiyatlar kentsel dönüşüme yansımalı

23 yıl evvel meydana gelen 17 Ağustos sarsıntısı sonrasında birçok eski yapı için sarsıntı sonucu oluşabilecek can ve mal kayıpları riski devam ediyor.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bilgilerine nazaran ülkemizde şimdiye kadar 859 bin 114 bağımsız ünite için riskli yapı tespiti yapılırken, bunların 767 bin 349’u yıkıldı. Yalnızca son bir yılda yıkılan bağımsız ünite sayısı 111 bin 436 oldu. Lakin bu sayılar hakikaten kâfi değil. 1.5 milyon acil dönüşüm bekleyen konut stoğumuz her geçen gün daha riskli hale geliyor. Gayrimenkul piyasalarında artan fiyatlar dönüşüm sürecine katkı sağlamalı. Kentsel dönüşüme duyarsız kalmamalıyız” dedi.

DEVLET TAKVİYELER ARTIRDI

6306 Sayılı Kanun Kapsamında Haziran ayında yapılan düzenleme hakkında da bilgi veren Özelmacıklı, “Kentsel dönüşümde yapılan düzenleme ile şahıslara hem kira yardımından hem de faiz takviyesinde faydalanma hakkı getirildi. Hatta gecekondularını yenileyenler dahi bu kapsama alındı. Meskenini yahut iş yerini kendisi dönüştürmek isteyenler için riskli yapılarda 18 ay, riskli alanlarda ise 48 ay kira takviyesi veriliyor. Konut imal kredisi, konut edinme kredisi, iş yeri üretim kredisi, iş yeri edinme kredisi meblağları Şubat ayında 400 bin TL’ye yükseltilmişti. Birden fazla bağımsız kısmı bulunan hak sahipleri için de her bir bağımsız kısım için 1 milyon TL olan kredi meblağı 2 milyon TL yapıldı” diye konuştu.

BELEDİYELER SÜRECE TAKVİYE OLMALI

Özelmacıklı, “Belediyeler riskli yapı tespitleri için sürece dayanak olmalı, teşvik etmeli. Bölgesel çalışmalar yapılmalı. Bilhassa imar arşivlerinden yapılacak tespitler ile imar kanununa karşıt olarak inşa edilmiş olan ve yüksek katlı yapılara öncelikli olarak dönüştürülmeli. Bu binalar için riskli yapı tespit raporu zarurî hale gelmeli. Riskli yapıların satış, kiralama süreçlerine pürüzler getirilmeli. Hatta mecburî olarak dönüşüme alınmalı. Kentsel dönüşüm finans tahlilleri ile birlikte banka ve sigorta denetimleri ile sürdürülmeli” biçiminde konuştu.

DASK PRİMLERİ DÖNÜŞÜMDE KULLANILMALI 

DASK bilgilerine ait bilgiler veren Özelmacıklı, “Mevcut durumda 20 milyon 32 bin konuttan, 10 milyon 776 bin 714’ünde Mecburî Zelzele Sigortası poliçesi bulunuyor. Yani sigortalılık oranı yüzde 53,8 düzeyinde. Üretilen bu poliçelerin istatistiklerini incelediğimizde ise 458 bin 489 poliçe, 1975 öncesinde inşa edilen binalarda yer alıyor. 1976 – 1999 ortasında inşa edilen yapılarda ise 2 milyon 729 bin 810 poliçe yer alıyor. Bir de bu tarihlerde yapılıp, poliçesi olmayan taşınmazlar var. DASK primleri kentsel dönüşümde kullanılmalı” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.