Apple’ın Thunderbolt kabloları neden çok pahalı?

Apple’ın Mac Studio ve Studio Display ile birlikte piyasa sürdüğü Thunderbolt 4 Pro Kablosu fiyatıyla tüm dünyanın gündeminde. Yeni bir videoda ise Apple’ın Thunderbolt 4 Pro kablosu parçalara ayrıldı, tasarımı ve kabloda kullanılan birinci sınıf bileşenler ortaya çıktı.

Teknoloji devinin geçtiğimiz Mart ayındaki etkinlikle birlikte sessiz sedasız ortaya çıkardığı Thunderbolt 4 Pro Kablosunun 1.8 metrelik uzunluğu 2.219,00 TL ile satışta. Ancak yeni kablo, 40Gb/sn’ye kadar veri aktarımı yapabiliyor ve 100W’a kadar şarj etmeye izin veriyor.

Coinbase CEO’sundan Apple’a kriptolu telefon çağrısı!

Thunderbolt 4 Pro kablosu parçalara ayrıldı

ChargerLAB tarafından hazırlanan yeni parçalama videosu, Thunderbolt 4 Pro için kullanılan birinci sınıf malzemeleri ve içindeki devre yapısını vurguluyor. Kablonun parçalara ayrılması, aslında neden çok pahalı olduğunu da gösterir nitelikte.

Toplamda 19 adet tel içeren koaksiyel kablo türündeki Thunderbolt 4 Pro’da altı adet kalaylı bakır tel yer alıyor. Ayrıca iki tel ise USB 2.0 iletimini mümkün kılarak kabloyu Thunderbolt 3, USB 3 ve USB2 ile geriye dönük uyumlu hale getirir.

Videoya göre tellerin çoğu bakırın yanı sıra gümüşle de kaplanmış durumda. Her konektörde 24 altın kaplama pim yer alıyor. Kablo konektörlerinin içerisinde sinyal rekonstrüksiyonu ve sinyal titremesini azaltmak için kullanılan Intel çipi bulunuyor.

Thunderbolt 4 Pro kablosunun dış kısmı su ve toza karşı dayanıklı olabilmesi için örgülü bir şekilde kaplanmışken, kablonun dayanıklılığını artırma potansiyeline sahip.

1.8 metrelik Thunderbolt 4 kablosunu inceleyen ChargerLAB, kablonun ince bir işçiliğe sahip olduğunu ve birinci sınıf malzemeler kullanılarak üretildiğini gösterdi. Bunun bir sonucu olarak 40Gb/sn’ye kadar veri aktarımı yapabilen kablonun yine de standart kullanıcılar için olmadığını hatırlatalım.

Şu anda Apple Türkiye, 1.8 metrelik Thunderbolt 4 Pro Kablosunu 2.219,00 TL, 3 metrelik versiyonunu ise henüz satışta olmamasına rağmen 2.699,00 TL fiyat etiketi ile müşterilerine sunuyor.

Peki sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorumlar kısmında veya SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.